وزیر راه و شهرسازی:

واگذاری زمین در سراسر کشور یکی از سیاست های مهم وزارت راه و شهرسازی

وزیر راه و شهرسازی گفت: واگذاری زمین در سراسر کشور یکی از سیاست های مهم‌ ماست و تاکنون ۱۶۰ هزار قطعه زمین واگذار شد و تا پایان سال تلاش داریم تا ۴۰۰ هزار قطعه زمین به مردم در سراسر کشور در شهر و روستاها تقدیم می شود.

مهرداد بذرپاش در یادواره خلبان شهید شیرودی اظهار کرد: خداوند متعال بارها و بارها تاکید بر بزرگداشت ایام الله داشته و اعلام داشته که قدر بدانید.
وی افزود: بزرگداشت ایام الله و یاد و نام شهید شیرودی را قدر می دانیم چون بر همین اساس و با قدر دانستن ایام الله در واقع شکر نعمت های خداوند را به جای می آوریم.
وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: یکی از راه‌های شکر نعمت های الهی بزرگداشت ایام الله و روزهای بزرگ خداست و بزرگداشت سالروز شهادت مردان خدا و سوم خرداد را که پشت سر گذاشتیم از روزهای خداست و باید در بزرگداشت آن تلاش کرد.
وی با بیان اینکه شهدای ما انسانهای وارسته ای هستند که ایستادگی و مقاومت را به ما آموختند، خاطرنشان کرد: وجود ۱۰ هزار و ۴۰۰ شهید در استان مازندران سند افتخار این استان است.
بذرپاش گفت: مشکلات در جامعه ما وجود دارد اما ملت ما‌پای انقلاب هستند و همین حضور شما مردم در یادواره شهید شیرودی بیانگر اهتمام به ادامه روند انقلاب و وفاداری به نظام است و اینکه اعلام کنید، شهدا را از یاد نبرده اید.
وزیر راه و شهرسازی افزود: ما وارث مشکلات فراوانی هستیم و در اتفاقات ماههای اخیر تلاشمان بیشتر شد و در منطقه تنکابن هم یکی از مشکلات شهرستان و منطقه شیرود و اطراف مشکل آب است که اگر چه در حیطه وظیفه وزارتخانه ما نیست، اما قطعا پیگیری خواهم کرد.
وی اظهار کرد: مشکلات راههای مواصلاتی که به خصوص در روزهای تعطیل منطقه را با مشکل مواجه می کند، هم در دستور کار است تا پروژه ها تسریع شده و به جلو سوق داده شود.
بذرپاش با بیان اینکه غرب استان در طرح نهضت مسکن ملی با کمبود زمین مواجه است، خاطرنشان کرد: نزدیکی دریا به جنگل، تامین زمین را در این‌منطقه برای ما سخت کرده است.
وی گفت: واگذاری زمین در سراسر کشور یکی از سیاست های مهم‌ ماست و تاکنون ۱۶۰ هزار قطعه زمین واگذار شد و تا پایان سال تلاش داریم تا ۴۰۰ هزار قطعه زمین به مردم در سراسر کشور در شهر و روستاها تقدیم کنیم .
وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در بافت فرسوده هم بسته ۱۹ گانه ابلاغ شد و در برخی از شهرها آغاز شد و از ۴۰ درصد تا ۱۵۰ درصد رشد صدور پروانه داشتیم.
وی افزود: طرح تفصیلی شهر ها در دستور کار است و در برخی از شهرها به دلیل وجود دریا و جنگل و نزدیکی آنها با مشکل مواجه هستیم و ما را برای توسعه شهری محدود می کند.
بذرپاش خاطرنشان کرد: با سوداگران در بخش مسکن برخورد می کنیم و با تخلف ها برخورد می کنیم که در تهران شروع شد.
وی افزود: عرضه خانه های خالی شدت گرفته و باید هر مقدار خانه ساخته می شود به بازار عرضه شود که این مساله از سیاست های مهم‌ ما در دولت است و عدم عرضه منزل و خانه به بازار موجب افزایش قیمت هاست و نهضت جدید مالیات بر خانه های خالی شروع شده و شهرداری ها ورود خواهند کرد.
این مسوول بیان کرد: یکی از مشکلات این است که زمین و ملک قیمت گذاری نشده و تولید مسکن‌حداقلی اتفاق افتاده و تولید مناسب اتفاق نیفتاده است.
وی افزود: امسال سال خوبی در احداث مسکن خواهد بود و تلاش داریم هم در بازار و هم در تولید مسکن نقش آفرینی کنیم.
وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: یکی از هدف گذاری های مهم‌ما تشکیل کریدورهای اصلی ریلی و جاده ای است که کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب است و زیر ساخت حمل و نقل لازمه زیرساخت اقتصادی است.
بذرپاش گفت: در شرایط تحریمی با قوت برای توسعه گام برداشته ایم و با توجه به اینکه شمال کشور و بنادر ما راه آبی با کشورهای حاشیه خزر هستند باید از این ظرفیت های بنادر شما استفاده کرد و بندر امیرآباد بواسطه متصل بودن به ریل سراسری و روروریلی ظرفیت بسیار خوبی در این توسعه اقتصادی با کشورهای حاشیه خزر است و اتفاقات خوبی در حوزه بنادر در حال انجام است و بنادر ما از نقاط مهم‌ توسعه اقتصادی کشور هستند.