گردشگری دریایی یکی از اولویت های مهم دولت سیزدهم  

وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی گفت : یکی از اولویت‌های مهم دولت جهادی سیزدهم پس از آزادسازی سواحل دریای خزر ، بسترسازی برای رونق گردشگری دریایی در شمال کشور از جمله استان مازندران است.

سیدعزت الله ضرغامی روز سه شنبه در حاشیه بازدید از روند اجرای مجموعه تفریحی مارینا خزر واقع در ساحل شهرستان وشهر در گفت و گو با خبرنگاران افزود : آزاد سازی سواحل یکی از اقدامات موفق دولت سیزدهم بوده است ، چرا که در کنار آن زمینه برای ایجاد و توس عه امکانات تفریحی ، گردشگری و خدماتی در سواحل مازندران مهیا می شود که یکی از آن ها گردشگری دریایی است .

وی با اظهار این که نفس آزاد سازی سواحل مشکلی را حل نخواهد کرد ، توضیح داد : تا زمانی که برنامه های جایگزینی خوبی نداشته باشیم و این سواحل طولانی به امان خدا رها شود یقینا وضعیت بدتر از گذشته خواهد شد ، ضمن این که زمینه برای بروز انواع آسیب های اجتماعی نیز مهیا می شود و به همین خاطر یکی از مهم ترین اقدامات دولت در حوزه گردشگری دریایی که هفته پیش کلید خورد تصویب سوخت یارانه ای برای شناورهای دریایی است که سال ها خدمات گردشگری به مسافران ارائه می دهند.

وزیر میراث فرهنگی گفت : سوخت یارانه ای یکی از آرزوهای دیرینه صاحبان شناورها دریایی ساحلی کشور بود که با مصوبه دولت مشکل تامین سوخت برای آنها حل شد و با این مصوبه هزینه و درآمد فعالان این بخش نسبت به دوره گذشته متفاوت خواهد شد ، ضمن این که با بعضی از شرکت های مالک کشتی های تفریحی بزرگ موسوم به کروز که تا چند هزار مسافر جابه جا کنند وارد مذاکره شده ایم و باید برایشان اسکله فراهم شود.

وی یکی از محورهای بازدیدش از مجتمع تفریحی مارینا را ارزیابی اسکله در حال ساخت آن برای پهلوگیری کشتی های تفریحی دانست و افزود : یکی از نکات مورد بحث با مالک این پروژه هم در این زمینه بوده است چون پروژه در حال ساخت مارینا در نوشهر پروژه بزرگی است و طبق گزارش مالک آن میزان عمقی که برای اسکله آن در نظر گرفته حدود ۶.۵ متر است بنا بر این بستر برای پهلوگیری کشتی تفریحی از جمله کروز در این منطقه فراهم می شود .

ضرغامی گفت : با پهلو گیری کشتی های تفریحی در این منطقه ساحلی ، بستر برای حضور مسافران و گردشگران فراهم می شود چرا که جذابیت های محیطی برای مسافران مانند گرفتن عکس های سلفی در طبقات این کشتی برای آنان خیلی اهمیت دارد .

وی از احتمال خرید کشتی کروز از سوی بنیاد جانبازان خبر داد و افزود : صحبتی که با مدیران بنیاد جانبازان شده ، اعلام کردند که در آینده نزدیک یک فروند کشتی تفریحی از نوع کروز خریداری می کنند که برای فعالیت در جنوب کشور به طور جدی تری در حال پی گیری است ولی به نظر من ساحل خزر از ظرفیت های بهتری برخوردار است.

وزیر میراث فرهنگی با اعلام این که در مازندران سه طرح بزرگ ساحلی شبیه مارینا با کاربردهای متنوع درحال اجرا است ، اظهار داشت : با اجرای کامل این طرح ها فرصت های  استثنایی و کم نظیری برای گردشگری دریایی و کسب رضایت مردم مهیا می شود.

وی در عین حال به مشکلات پروژه مارینا در نوشهر اشاره کرد و ا فزود : طبق توضیح سرمایه گذار این طرح نیازمند حمایت تسهیلاتی و کاهش ریسک است و لازم است برای به سرانجام رساندن این طرح ما هم آنچه در توان داریم در حوزه مشاوره ، پشتیبانی و نظارت از سرمایه گذار حمایت کنیم تا بتواند با اطمینان خاطر طرح را تکمیل کند.

ضرغامی گفت : هم اکنون کارگاه این پروژه با به کارگیری دست کم ۵۰۰ نفر فعال است که تلاش بسیار ارزشمندی است و با همین سرعت باید پیش برود و موانع پیش روی این طرح نیز باید برچیده شود تا بزودی شاهد افتتاح آن باشیم .

سرمایه گذار و مجری ساخت مجتمع تفریحی مارینا نیز در این بازدید گفت که تاکنون برای اجرای طرح ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده و هنوز برای تکمیل آن حدود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز است.

حمید ثانی افزو د : هم اکنون حدود ۵۰۰ نفر در  اجرای طرح  فعالیت دارند و با اجرای کامل آن بستر برای اشتغال دستکم یکهزار نفر فراهم می شود.

وزیر میراث فرهنگی صبح امروز برای بازدید از طرح های گردشگری و میراثی چند شهرستان غرب مازندران به این منطقه سفر کرده است.

بازدید از روند ساخت هتل پنج ستاره آراز در بخش مرکزی شهرستان نوشهر ، تپه تاریخی ۶ هزار ساله کلار و کاخ اجابیت در شهرستان کلاردشت ، حریربافی و نمک آبرود در چالوس از دیگر برنامه های سفر یک روزه ضرغامی به منطقه است.