واگذاری سهام سرخابی‌ها در بازار سهام قطعی شد

واگذاری سرخابی‌ها در بازار سرمایه معضلی بود که مسوولان از سال‌های گذشته برای اجرایی شدن آن دست به گریبان بودند و سرانجام در دولت سیزدهم ضمن تعیین تکلیف عرضه سهام دو باشگاه بزرگ پرسپولیس و استقلال و درج نماد این ۲ باشگاه در فرابورس، واگذاری آنها به خط پایان رسید.

بعد از انجام پیگیری‌های صورت گرفته برای واگذاری سرخابی‌ها و انتشار اخبار ضد و نقیض از این اتفاق، «میثم فدایی»، مدیر عامل فرابورس ایران به خبرنگار ایرنا چندی پیش اعلام کرد: تا چند روز گذشته فرایند عرضه سهام این دو باشگاه در انتظار حسابرسی صورت‌های مالی آنها بود، اما اکنون و متناسب با اقدامات صورت گرفته، صورت‌های مالی حسابرسی‌شده دو باشگاه ارائه شده است، با توجه به چنین اتفاقی باید قیمت سهام آنها در هیات واگذاری تعیین تکلیف شود و بر این اساس به احتمال زیاد تا هفته آینده قیمت سهام سرخابی‌ها مشخص خواهد شد.

ارزش گذاری سرخابی‌ها در هیات واگذاری

به دنیال سخنان مدیر عامل فرابورس ایران، ارزش‌گذاری سرخابی‌ها طبق وعده داده شده در تاریخ ۲۳ بهمن ماه انجام و ارزش نهایی باشگاه پرسپولیس ۳ هزار و ۲۱۰ میلیارد تومان و ارزش نهایی باشگاه استقلال ۲ هزار و ۷۸۰ میلیارد تومان اعلام شد که این ارزش‌گذاری، از سوی کارشناسان رسمی دادگستری از دارایی‌های این دو باشگاه و به ویژه دارایی نامشروط که برند دو باشگاه بوده، انجام شد و به تصویب اعضای هیئت واگذاری رسید.

درج نماد، گام پایانی واگذاری سرخابی‌ها در فرابورس

بعد از اجرای این اقدام، واگذاری سرخابی‌ها یک گام به مرحله اجرا نزدیک‌تر شد و مسوولان به دنبال اجرای مرحله بعد یعنی ثبت ۲ باشگاه استقلال و پرسپولیس در سازمان بورس بودند که این اقدام در روز شنبه ( ۳۰ بهمن ماه) انجام شد و مسوولان درج نماد سرخابی‌ها در بازار پایه فرابورس را گام پایانی واگذاری عنوان کردند.

در ابتدا و بعد از ثبت این ۲ باشگاه در سازمان بورس، از درج نماد سرخابی‌ها در تاریخ یکم اسفند ماه خبر دادند، در حالی که این اقدام اجرایی نشد و وجود برخی از مشکلات بر سر راه این اقدام منجر به اعلام زمان‌های مختلف برای این اتفاق در فرابورس شد.

بعد از پیگیری‌های فراوان هواداران ۲ باشگاه استقلال و پرسپولیس برای تعویق صورت گرفته در درج نماد سرخابی‌ها، «حسین قربانزاده»، رییس سازمان خصوصی سازی در تاریخ ۲ اسفند ماه و در گفت‌وگویی کوتاه با ایرنا گفت: امیدوارم تا پایان هفته نماد سرخابی‌ها در بازار پایه فرابورس درج شود که این اقدام به معنی ورود حتمی باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس به بازار سرمایه است.

وی ادامه‌داد: پس از درج نماد سرخابی‌ها در فرابورس، افزایش سرمایه آنها باید به تصویب مجامع عمومی فوق العاده و بعد هیات واگذاری برسد.

شروط پنج‌گانه برای درج نماد سرخابی‌ها در فرابورس

در ادامه انتظار هواداران و علاقمندان عرضه سرخابی‌ها در فرابورس، «میثم فدایی» یکشنبه شب (۷ اسفند ماه) در توییتی نوشت: هیات‌مدیره فرابورس با هدف حمایت از انجام اصلاحات بنیادین در راهبری، ارتقای شفافیت و بهبود حاکمیت شرکتی باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال و با توجه به وظایف قانونی در خصوص حفاظت از سرمایه آحاد سرمایه‌گذاران، جلسه تشکیل داده و مصوب کرد که پس از رفع شروط پنج‌گانه، درج نماد انجام می‌شود.

وی در مورد این پیش‌شرط‌ها اظهار داشت: تکمیل اعضای هیات مدیره ۲ باشگاه و تعیین تکلیف وضعیت ثبتی آنها، تعیین تکلیف برند ۲ باشگاه استقلال و پرسپولیس که باید مالکیت برند هر دو باشگاه به خودشان منتقل شود و تعیین تکلیف کمپ «ناصر حجازی» و «مرغوبکار» از جمله این شروط است.

شایعات رسانه‌ها از لغو واگذاری سرخابی‌ها

اعلام این صحبت‌ها از سوی مدیر عامل فرابورس ایران چنین گمانه‌زنی‌هایی را ایجاد کرد که واگذاری سرخابی‌ها در یک قدمی لغو شدن قرار دارد و ممکن است برای همیشه این اتفاق تاریخی به باد فراموشی سپرده شود، این در حالیست که در این زمینه پیگیری‌هایی از سوی خبرنگار ایرنا انجام و مشخص شد که نه تنها واگذاری سرخابی‌ها متوقف نشده است بلکه باشگاه‌ها به تکاپو افتاده‌اند تا هر چه سریعتر شروط فرابورس را برای درج نماد محقق کنند.

عرضه سهام سرخابی‌ها در روزهای آینده

طبق صحبت‌های مطرح شده قرار بر این است تا عرضه سهام سرخابی‌ها در روزهای آینده به روش افزایش سرمایه صرف سهام با سلب حق تقدم انجام شود.

اعلام زمان دقیق واگذاری سرخابی‌ها

هنوز زمان زیادی از این خبر خبرگزاری ایرنا نگذشته بود که «حسین قربان‌زاده»  روز گذشته در نشست خود با پیشکسوتان پرسپولیس اعلام کرد: ۱۵ اسفند ۱۰ درصد از سهام این دو باشگاه به مردم واگذار می‌شود.

وی همچنین گفت: نماد دو باشگاه از پانزدهم تا سی‌ام فروردین سال بعد باز شده و امکان خرید و فروش فراهم خواهد شد.

قربان زاده ادامه داد: واگذاری سرخابی‌ها یا ۱۵ اسفند همزمان با میلاد امام حسین (ع) رخ می‌دهد یا من دیگر در سازمان خصوصی‌سازی نخواهم بود. در سه شب گذشته خون دل خوردم و نمی‌توانم بگویم چه اتفاقی افتاده است چرا که عده‌ای گفته‌اند تحت هیچ شرایطی اجازه نمی‌دهیم چنین اتفاقی رخ دهد.

واگذاری سرخابی‌ها به مقصد رسید

اعلام چنین صحبتی، خوش بینی‌های زیادی را در میان هواداران این تیم برای اجرای حتمی عرضه سهام سرخابی ها در فرابورس ایجاد کرد و در نهایت رییس سازمان خصوصی سازی بعداز ظهر روز گذشته از درج نماد سرخابی ها در بازار پایه فرابورس خبر داد و گفت: گشایش نماد دو باشگاه ۱۵ اسفند مصادف با سوم شعبان و روز میلاد امام حسین(ع) خواهد بود.

رییس سازمان خصوصی سازی خاطرنشان کرد: عملا با درج آگهی پذیره نویسی افزایش سرمایه دو باشگاه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم دولت، همه مردم در این مرحله می توانند، در روز گشایش نماد دو باشگاه که ۱۵ اسفند مصادف با سوم شعبان و روز میلاد امام حسین (ع) خواهد بود، سهامدار این باشگاه ها شوند.

به گزارش ایرنا، مطابق اطلاعیه منتشر شده، نماد باشگاه های استقلال و پرسپولیس که ٩ روز گذشته در سازمان بورس ثبت شده بودند، در گروه فعالیت های ورزشی در بازار پایه و تابلوی نارنجی فرابورس درج شدند.

عملا با درج آگهی پذیره نویسی افزایش سرمایه دو باشگاه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم دولت، همه مردم در این مرحله می توانند، در روز گشایش نماد دو باشگاه که ۱۵ اسفند مصادف با سوم شعبان و روز میلاد امام حسین (ع) خواهد بود، سهامدار این باشگاه ها شوند.

در جلسه امروز دو موضوع مهم به تصویب رسید؛ ابتدا هیئت واگذاری با حضور سه وزیر اقتصاد، دادگستری و ورزش به اتفاق آراء، سرمایه حدود ۱۰ درصدی این دو باشگاه را افزایش داد و سپس نماد دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در بازار پایه فرابورس درج شد.

مطابق اطلاعیه فرابورس پس از این جلسه نماد دو باشگاه استقلال و پرسپولیس که ۹ روز پیش در سازمان بورس ثبت شده بودند، با کد ۹۳۱۲ در گروه فعالیت‌های ورزشی در بازار پایه و تابلوی نارنجی فرابورس درج شدند. با این مصوبه با درج آگهی پذیره نویسی افزایش سرمایه دو باشگاه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم دولت، همه مردم در این مرحله می‌توانند در روز گشایش نماد دو باشگاه سهامدار این دو باشگاه شوند.

واگذاری سهام سرخابی‌ها قطعی شد

واگذاری سهام سرخابی‌ها قطعی شد