رونمایی از سند جهانی جنبش تعهد به خانواده

سند جهانی جنبش تعهد به خانواده با حضور معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده رونمایی شد

به گزارش عصر بانوان، در نشست خبری با موضوع دستاوردهای دولت شهید رئیسی و رونمایی از سند جنبش جهانی تعهد به خانواده اظهار داشت: در ابتدای فعالیت دولت سیزدهم با دو آسیب در این حوزه، یکی مسأله سیاست زدگی و دیگری تشریفاتی و ویترینی عمل کردن در بخش زنان، مواجه بودیم.
وی افزود: با تلاش های صورت گرفته در سه سال گذشته اکنون با سربلندی، با وجود همه موانع، نقش های تشریفاتی زنان کم شد و به نقش های اثرگذار آنان افزودیم.
وی ادامه داد: رویکرد معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری این بود که به قرارگاه برنامه‌ریزی برای زنان و خانواده تبدیل شد و دستگاههای اجرایی وظیفه اجرایی کردن برنامه‌های معاونت را بر عهده گرفتند.
خزعلی به رویکرد آیت الله رئیسی رئیس جمهور شهید در حوزه زنان اشاره کرد و افزود: رئیس جمهور شهید تاکید داشت که معاونت زنان، قرارگاه تصمیم سازی و دستگاه اجرایی قرارگاه تامین نیاز زنان و خانواده و اجرایی مردم برنامه ها و سیاست ها باشند.
معاون ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده ادامه‌ داد: رئیس جمهور دستور دادند تفاهم‌نامه هایی با دستگاهای اجرایی مختلف منعقد شود و این برنامه تنظیم و برای رئیس جمهور ارسال شد .
وی با بیان اینکه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری بر اساس سند تحول دولت حرکت کرده است و در برنامه تحول نیز ۱۹ تکلیف تولی گری و ۴۵ تکلیف همکاری با سایر دستگاه‌ها را دارد، گفت: اقدامات بلند این دوره در دولت‌های بعدی نیز ادامه خواهد داشت.
خزعلی با بیان اینکه یکی از کارهای این دوره احصای وضعیت بانوان در ادارات مختلف بوده است، گفت: مسأله مهد کودک و اینکه چقدر دستگاه‌ها برای اجرای آن همراهی کردند و یا اینکه نقل و انتقال بانوان شاغل احصا شده است.
وی با یادآوری اینکه تا پیش از این با ضعف ساختار حکمرانی در حوزه بانوان روبرو بودیم و برای نخستین بار در بخش قانون گذاری در ستاد ملی زن و خانواده این موضوع را به عنوان اولویت در نظر گرفتیم، اظهار داشت: آیت الله رئیسی نیز در شوراهای عالی، تصمیم گیری زنان و متخصصان را تایید کردند.
به گفته وی ، ایجاد پست و ارتقای بانوان که سال ۹۲ لغو شده بود، در دولت سیزدهم احیا و هم‌تراز معاون وزیر قرار داده شد.
خزعلی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه عضو ستاد انتخاباتی یکی از نامزدها گفته در حوزه زنان طی سه سال گذشته پسرفت داشتیم، گفت: این آمار را که اعلام می‌کنند به ما هم بدهند! ممکن است در پُست‌ها جا به جایی صورت گرفته باشد؛ این پذیرش را دستگاههای اجرایی و حاکمیتی از نظر فرهنگی ندارند و همان زمان که درصد اعلام شد، هم این پذیرش را نداشتند.
وی با اشاره به پیشرفت‌های بانوان در سال‌های گذشته، افزود: در ورزش پیشرفت جهشی حوزه بانوان را شاهد هستیم، با اینکه فدراسیون ها محدود است اما پشتیبانی خوبی از ورزش بانوان انجام شد.
وی گفت: در یک درصد بودجه ویژه بانوان و پایش سلامت حرکتی بانوان را داشتیم و رییس جمهور تاکید داشتند  و برخی سازمانها مانند وزارت نیرو اقدامات خوبی داشتند.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به انتشار برخی آمار در روزهای اخیر در حوزه زنان اظهار داشت: در این روزها با آمارها بازی شده و آمار ساختگی و برشی اعلام می‌شود که باید گفت مخاطبان در این زمینه به منابع اصلی مراجعه کنند.