دیدار معاون رئیس جمهور با مقام قزاقستانی در نیویورک

انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با رئیس کمیسیون ملی زنان و خانواده و سیاست جمعیتی قزاقستان در حاشیه شصت و ششمین نشست کمیسیون مقام زن در نیویورک دیدار و گفت وگو کرد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه رایزنی ها در حاشیه شصت و ششمین نشست کمیسیون مقام زن در نیویورک، با بالاترین مقام مسئول قزاقستان در حوزه زنان و خانواده و رییس کمیسیون ملی زنان و خانواده و سیاست جمعیتی این کشور دیدار کرد.

معاون رئیس جمهور در این دیدار به برنامه ها و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در زمینه توانمندسازی زنان، بویژه زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و از برخی اقدامات کشور در راستای احقاق حقوق کودکان بویژه اقدامات مقابله ای با کار کودک خبر داد.

خزعلی به اهمیت بنیان و جایگاه خانواده در ساختار نظام اجتماعی جمهوری اسلامی اشاره و عنوان کرد به منظور پیشگیری از طلاق برنامه ای حمایتی برای زوجهای جوان در چهار سال نخست بعد از ازدواج طراحی شده است.

طرف قزاق نیز اظهار داشت که از جایگاه ایران و تجربیاتش در عرصه حمایت از زنان و خانواده شده و از اشتراک این تجربیات استقبال می کند.

طرفین در پایان این دیدار، برای بازدید از کشور مقابل و آشنایی نزدیک با طرحها و برنامه های ملی یکدیگر دعوت بعمل آوردند.

شصت و ششمین دور از نشست های سالیانه کمیسیون مقام زن بعد از دو سال وقفه به دلیل شیوع کرونا از روز دوشنبه ۱۴ مارس (۲۲ اسفندماه ۱۴۰۰) در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شده است.

این نشست که تا ۲۵ مارس ۲۰۲۲ (۵ فروردین ۱۴۰۱ ) ادامه خواهد داشت با حضور رهبران و مقامات عالی رتبه حوزه زنان کشورها برگزار شده است.

نشست امسال کمیسیون مقام زن با عنوان «دستیابی به برابری جنسیتی و توانمندسازی همه زنان و دختران در زمینه تغییر اقلیم سیاست ها و برنامه های کاهش خطرات زیست محیطی و بلایا » برگزار می شود.

کمیسیون مقام زن یکی از اولین نهادهای بین‌المللی است که ذیل شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد به منظور تصمیم گیری و سیاستگذاری برای بهبود شرایط زنان در جای جای دنیا ایجاد شده است.

این کمیسیون اصلی ترین رکن بین‌المللی است که در خصوص کلیه مسائل مرتبط با زنان، پیشنهادات و گزارش های خود را به دبیرکل سازمان ملل متحد، ارائه کرده و در موارد ضروری برای جلوگیری یا کاستن از موارد نقض حقوق زنان اقدامات فوری صورت می دهد.