دستگاه‌ها تکالیف خود را در راستای جوانی جمعیت انجام دهند

معاون امور مجلس رئیس جمهوری با اشاره به اینکه در اجرای سیاست‌های کلی جمعیت و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در ابتدای راه قرار داریم در عین حال ابراز امیدواری کرد دستگاه‌ها وظایف و تکالیف خود را در اجرای این قانون به خوبی انجام دهند.

سیدمحمد حسینی درباره مشوق‌های دولت در سال ۱۴۰۲ برای افزایش نرخ باروری و جمعیت و با توجه به در پیش بودن ۳۰ اردیبهشت سالروز ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی رهبر معظم انقلاب، افزود: زمانی که قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، بلافاصله دولت ستاد و دبیرخانه مربوطه را تشکیل داد و اقدامات خود را آغاز کرد و رئیس جمهوری هم شخصا مدیریت جلسات را در این خصوص را برعهده دارد.
وی تصریح کرد: دولت سیزدهم یک دولت ولایی است و آنچه از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سیاست‌های کلی نظام ابلاغ شده است همچنین و رهنمودهای معظم له در این زمینه در اولویت کار دولت قرار دارد.
حسینی اضافه کرد: البته ممکن است در برخی مسائل مالی بحث‌هایی وجود داشته باشد که امیدواریم امسال مشوق‌های جمعیتی به موقع انجام شود و وزارت اقتصاد و دارایی هم در این زمینه، مشوق‌ها و حمایت‌هایی برای خانوداه‌هایی که صاحب چندمین فرزند خود می‌شوند در نظر گرفته است.
معاون امور مجلس رئیس جمهوری با بیان اینکه مسائل اجتماعی برای کشور بسیار مهم است، تاکید کرد: در این زمینه هم در کمیسیون‌های دولت مباحثی مانند وضعیت معتادان متجاهر و ساماندهی این گروه مطرح و در حال پیگیری است به عنوان مثال گاهی دستگاه‌های مختلف در این موارد بلاتکیف هستند و باید مسئولیت هر دستگاه مشخص شود.
وی اظهار امیدورای کرد شهرداری، دولت و دستگاهای ذیربط در این زمینه دست به دست هم دهند تا شرایط بهتری ایجاد شود و البته در مورد سیاست‌های کلی جمعیت، دستگاه‌ها تلاش‌های خود را انجام داده‌اند اما چون در آغاز راه قرار داریم این اقدامات یک مقدار زمان بر است اما امیدواریم دستگاه‌ها در این زمینه به وظایف و تکالیف خود به خوبی عمل کنند.
حسینی در مورد لوایح اجتماعی مطرح از سوی دولت نیز گفت: موضوعی که اخیرا به دولت آمد و دوباره برای بررسی بیشتر به کمیسیون حقوقی و قضایی برگشت، مسائل مربوط به حاشیه‌نشینی و برخی ناهنجاری‌های اجتماعی بود که قرار شد با دستگاه‌های مربوطه هم‌اندیشی بیشتری انجام شود تا وقتی تصمیم‌گیری شد و موضوعی به قانون تبدیل شد، کاملا اجرایی باشد زیرا گاهی قانون‌هایی نوشته می‌شود اما در عمل گرفتاری‌هایی دارد و اجرای قانون را سخت و دشوار می‌کند و دراین زمینه بحث‌ها و نظراتی مطرح شده است که اعضای دولت هم بررسی‌های لازم را انجام دهند و دوباره این موضوع در دستور کار قرار گیرد.