جایزه دولت به کشاورزانی که محصولات اساسی تولید کنند   

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از پرداخت یارانه کشت محصولات کشاورزی بلاعوض به کشاورزان خبر داد.

به گزارش عصر بانوان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمد قربانی اظهار داشت: در طول سال‌های گذشته بخش کشاورزی یکی از بخش های ویژه بوده و برای آن هدفگذاری های مختلف انجام شده اما برای اینکه هدف گذاری به نتیجه برسد باید چند فاکتور را به صورت منسجم و در قالب یک برنامه جامع داشته باشیم.

وی با بیان فاکتورهای مختلف در این زمینه، افزود: اولین نکته مهم در این رابطه بذر است که باید با کیفیت و عملکرد بالا وجود داشته باشد، پس از بذر نیز عملیات به زراعی، ترویجی و مدیریت درست مزرعه دارای اهمیت است.

قربانی با اشاره به اینکه پوشش دهنده تمام مسایل عنوان شده سیاست های جذاب و تشویقی برای تک تک محصولات کشاورزی است، یادآور شد: در جلسه گذشته شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی عدم تحقق این مسائل مورد تحلیل قرار گرفت و مشاهده شد که در سال های گذشته سطح زیر کشت دانه های روغنی مانند سویا از ۱۲۶ هزار هکتار به ۲۶ هزار هکتار به رغم تلاش برای قیمت گذاری مناسب کاهشی بوده است؛ همین مساله در کلزا نیز رقم خورده است.

وی با تاکید بر اینکه در عدم دستیابی چند نکته تاثیرگذار است، افزود: اولین مولفه یا فاکتور تاثیر منفی بر سطح زیر کشت و یا عدم دسترسی به اهداف و سیاست هایی بوده که واردات محصولات کشاورزی و کالاهای اساسی را تقویت می کرده است؛ دانه های روغنی و روغن با شدت بالا و ارزان تر از تولید داخل وارد کشور می‌شد، به طوری که در سال گذشته ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن افزایش واردات در دانه های روغنی را شاهد بودیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به عدم وجود برنامه جامع با پشتیبانی ترویج کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه در چند سال گذشته ترویج بخش کشاورزی ضعیف شد و مروجان در پهنه حضور میدانی و اثرگذار نداشتند تا کشاورزان بتوانند از راهنمایی های آنان استفاده کنند.

وی افزود: ناهماهنگی قیمت محصولات کشاورزی نسبت به محصولات وارداتی و نبود سیاست های حماتی جذاب و تشویقی در عدم دستیابی به اهداف موثر بوده است.

پرداخت ۳ میلیون تومان به ازای هر هکتار به سویاکاران

قربانی با اشاره به سیاست های جدید تشویقی در سال ۱۴۰۱، گفت: حمایتی جذاب و تشویقی ۱۴۰۱ را در حوزه دانه های روغنی در نظر گرفتیم و پرداخت یارانه کاشت را برای سویا شروع کردیم که به ازای هر هکتار ۳ میلیون تومان به کشاورزانی که سویا بکارند پرداخت می کنیم؛ همچنین ۳ میلیون تومان نیز به عنوان افزایش عملکرد بهره وری در این بخش پرداخت می کنیم.

وی تصریح کرد: تکلیف های مختلفی در قانون بهره وری در نظر گرفته شده بود اما متاسفانه در سال های گذشته توجه چندانی به آن نشده است.

قربانی ادامه داد: سبد درآمدی وزارت جهاد کشاورزی به این صورت است که کشاورزان پس از انتخاب حداقل ۴ محصول با شرکت در این طرح باتوجه به عملکردشان قیمت بالاتر و پاداش بهره وری دریافت می کنند که این امر سبد درآمدی آن‌ها را سودآور می‌کند و به کشاورزان جهت می‌دهد که الگوی کشت را بپذیرند.

معاون امور زراعت وزارت جهادکشاورزی گفت: هشت محصول گندم، جو، ذرت دانه‌ای، سویا، پنبه، چغندر قند، کلزا و عدس و به طور کلی محصولات اساسی، نهاده های دامی و حبوبات را در این سبد درنظر گرفته‌ایم که پس از مطرح شدن در شورای قیمت گذاری به سبد درآمدی اضافه خواهند شد.

وی بیان کرد: وزارت جهادکشاورزی برنامه ای تحت عنوان خوشه‌های تولید برای کشاورزانی که عملکرد پایینی دارند در نظر گرفته که در پی آن از ظرفت کشاورزان پیشرو در راستای تقویت کشاورزانی که عملکر ضعیفی دارند استفاده می‌شود.

قربانی تصریح کرد: محدودسازی سطح زیر کشت و ارتقای عوارض صادراتی نیز در دستور کار قرار دارد تا از تولید محصولات پرآب فاصله بگیریم.

وی با اشاره به اینکه کشاورزی دانش بنیان می‌تواند موجب ارتقا در بهره وری و عملکرد و ارزان سازی تولید باشد، تصریح کرد: با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری آیین نامه حمایت از کشاورزی دانش بنیان در ابتدای سال در حوزه منابع طبیعی تصویب شده که چهار محور افزایش سهم دانش بنیان‌ها، افزایش بهره‌وری، ارتقای توان تاب آوری کشور و توسعه زنجیره محصولات دانش بنیان را شامل می‌شود.