کد خبر : 4710 تاریخ انتشار : 1394/05/08 12:1 چاپ خبر


یک فعال اجتماعی حوزه زنان:


زنان می توانند مولد توسعه کسب و کار باشند


زنان می توانند در عرصه‌های های مختلف گردشگری ، تولید ، صنایع ، خدمات،بازرگانی و....مولد توسعه کسب و کار باشند.


عصر بانوان :

جدای از افزایش تعداد زنان در جوامع مختلف با توجه به قابلیتهای آنان در بسیاری از حوزه های مختلف استفاده از ظرفیتهای زنان در حوزه کارآفرینی و تحقق ضرورت ایجاد بستر مناسب برای حضور هر چه فعال‌تر و خلاق‌تر زنان در جامعه را باید جدی انگاشت.


فرآیند توسعه در هر جامعه ای بدون لحاظ سهم و جایگاه زنان یک فرآیند توسعه ای اثر بخش نخواهد بود. امروزه در بسیاری از جوامع پیشرفته و توسعه یافته جهان، جایگاه و نقش زنان در عرصه‌های مختلف به ویژه در حوزه‌های اقتصادی و کارآفرینی یکی از شاخص‌های مهم توسعه یافته و در حال توسعه نرخ رشد تشکیل کارگاه های کوچک و بزرگ توسط زنان رو به افزایش هست، در حالی که هنوز در ایران تا تحقق ضرورت شکوفایی زنان در عرصه ی کسب و کار فاصله داریم. 


در این میان با توجه به اینکه زنان حدود نیمی از جمعیت مازندران را تشکیل می‌دهند نمی‌توان و نباید این قشر را در عرصه های مختلف نادیده گرفت. برای استفاده هر چه بیشتر و بهتر از ظرفیت بانوان در عرصه کارآفرینی توجه به شرایط جغرافیایی و اقلیمی مازندران بسیار اهمیت دارد. خوشبختانه وجود صنایع مختلف، دانشگاه‌های متعدد، مراکز رشد و شرکتهای دانش بنیان رو به افزایش جملگی زمینه های مناسبی برای تسهیل و تسریع نقش آفرینی زنان کارآفرین در حوزه اقتصادی محسوب می‌شود.


زنان می توانند در عرصه‌های های مختلف گردشگری ، تولید ، صنایع ، خدمات،بازرگانی و....مولد توسعه کسب و کار باشند.


ٱنچه در سیاستگذاری و برنامه ریزی های بخش دولتی و خصوصی برای حمایت از اثربخشی و بهره وری زنان در حوزه ی کارآفرینی ضرورت دارد شناسائی و ساماندهی زنان دارای قابلیتهای کارآفرینی و تلاش برای توانمندسازی ٱنان در سطوح مختلف اقتصاد خرد-اقتصاد کلان –اقتصاد محلی و اقتصاد بین المللی هست.


تشکیل و تقویت شرکتهای تعاونی زنان کارآفرین ، تشکیل و تقویت انجمن زنان بازرگان مستقر در بازرگانی استان و ارتباط تنگاتنگ با سایر تشکلهای تعاونی و  سازمان مردم نهاد کشور و حتی فرامرزی می تواند از طریق تعامل و تبادل دانش و تجربیات کارآفرینی در حوزه زنان فرهنگ نهادهای صنفی زنان مازندران در حوزه کارآفرینی را تقویت کرده و اعتلا بخشد.


زنان کار آفرین به اقتضای قابلیتهای کار آفرینی زنان خلاق و نوآور محسوب می شوند  و بدون تردید بانوان کارآفرین بخشی از مهمترین سرمایه بالقوه استان مازندران برای شکوفائی اقتصادی و توسعه ی همه جانبه استان محسوب می شوند.


اتخاذ سیاستهای تشویقی برای زنان کارآفرین، معرفی و تشویق آنان در رسانه های عمومی و بخش خصوصی از جمله الزامات هوجه به بانوان کارآفرین برای توتنمندسازی بیشار آنان نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است.

اعطای تسهیلات اعتباری مناسب به بانوان کارآفرین ، توزیع عادلانه فرصتها و امکانات دولتی ، از دیگر الزامات حمایت از کارآفرینی زنان در مازندران است.


توجه به این واقعیت نیز اهمیت دارد که در پاره ای از حوزه های مرتبط با کارٱفرینی زنان ، چالشها و موانعی وجود دارد که حل آنها نیازمند وضع برخی مواد قانونی جدید و یا اصلاح ٱن است.


 در کوتاه ترین عبارت می توان گفت: بهبود سیستم و جایگاه زنان در حوزه کارآفرینی و حمایت از زنان کارآفرین مستلزم عزم عمومی از یکسو و مسئولین از سوی دیگر است.

 

مریم پروین کارشناس حقوق ، کارشناس حسابداری ، کارشناس ارشد mba  مدرس دانشگاه

 ایمیل مستقیم :‌ info@asrebanovan.ir شماره پیامک : 30009900666701

مشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر
کد امنیتی زیر را وارد کنید


نظرات ارسال شده برای این مطلب
آخرین اخبار