کد خبر : 43 تاریخ انتشار : 1393/06/27 23:2 چاپ خبر


مشاور وزیر کشور:


مشکلات حوزه زنان، باری بر زمین مانده است


اگر زنان در جامعه ما در اوج رفاه و آسایش قرار داشته باشند، اما هیچ‌گونه توجه و نگاه صحیح، عادلانه و منطقی به آن‌ها نشود، به‌طور قطع، اوضاع زنان در جامعه بسیار بد و وخیم خواهد شد.


عصر بانوان :

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده گفت: مشکلات حوزه‌ی زنان همچون باری بر زمین مانده و همکاری و تعامل تمام دستگاه‌ها برای حل این مشکلات و معضلات انباشته‌شده ضروری است.

فهیمه فرهمندپور در اجلاس تخصصی زنان و خانواده در شهرکرد، با بیان این‌که مشکلات و معضلات امروزه حوزه‌ی زنان ناشی از کمبود امکانات، نیروی انسانی و منابع مالی و اقتصادی نیست، تغییر نگاه و نگرش جامعه نسبت به این گوهر گران‌بها در جامعه را یکی از مهم‌ترین معضلات این حوزه دانست.

وی با بیان این‌که سعاتمندی و خوشبختی جامعه‌ی زنان تنها در تمکن و رفاه کامل مادی خلاصه نمی‌شود، ارزش قائل نشدن برای زن در خانواده و به تبع آن چشم‌اندازهای غلط جامعه‌ی بیرون نسبت به شخصیت و موقعیت زن در جامعه را موجب تضعیف و دلسردی در این قشر دانست.

فرهمندپور با بیان این‌که متأسفانه نگرش فعلی جامعه به جایگاه زنان یک نگاه ترحم‌آمیز و محتاج توجه و حمایت است، گفت: اگر زنان در جامعه ما در اوج رفاه و آسایش قرار داشته باشند، اما هیچ‌گونه توجه و نگاه صحیح، عادلانه و منطقی به آن‌ها نشود، به‌طور قطع، اوضاع زنان در جامعه بسیار بد و وخیم خواهد شد.

او تاکید کرد: زنان در جامعه اسلامی باید از حداقل حقوق شهروندی که حق طبیعی و قانونی آن‌هاست، باید بهره‌مند باشند و از برخوردهای جنسیتی و سلیقه‌ای که برخاسته از افراط و تفریط است، در امان باشد.

فرهمندپور سلامت، شادابی، نشاط، آرامش و رفاه زنان در خانواده را مصونیت‌ساز جامعه از آسیب‌ها و خطرات دانست و افزود: زن و مرد در خانواده همواره مجموعه‌ای در هم تنیده و پیوسته هستند که شادابی و نشاط و سلامت آن‌ها، به‌طور قطع سلامت و امنیت را در جامعه رقم خواهد زد.

وی بررسی مشکلات حوزه زنان را مستلزم یک آسیب شناسی در گذشته و مسأله‌شناسی برای امروز دانست و اظهار کرد: در همین راستا کمیته‌های ویژه‌ای را برای آسیب‌شناسی مشکلات حوزه زنان از گذشته تا به امروز و مسأله‌شناسی برای وضعیت فعلی تشکیل شده است که موظف به تصمیم‌گیری و اجرا هستند.

او با بیان این‌که متأسفانه نرخ آمار ازدواج در کشور به شدت کاهش یافته و از آن طرف آمار طلاق به شکل بی‌سابقه‌ای رشد یافته است، تحکیم خانواده را یکی از دغدغه‌های اصلی مسوولان در حوزه زنان دانست.

به گفته‌ی مشاور وزیر کشور در اموز زنان و خانواده، تحکیم خانواده به مثابه سالم‌سازی جامعه است و مدیران باید بدانند پیگیری امور زنان و خانواده، سلامت اجتماعی را رقم می‌زند و تضمین روند توسعه را به ارمغان می‌آورد.

وی با تأکید بر ضرورت تحکیم خانواده در کشور گفت: تحکیم خانواده، لازمه تحکیم جامعه و سالم‌سازی آن است و توجه به زنان به عنوان اصلی‌ترین رکن جامعه یک ضرورت است.

مشاور امور خانواده و بانوان وزیر کشور با بیان این‌که برخی استان‌ فاقد حداقل‌های فرصت‌های فرهنگی، اجتماعی، رفاهی و آموزشی برای دختران و زنان جوان در شهرها و روستاها هستند، گفت: امروز مقیاس‌های ورزشی تخصیص‌یافته به حوزه بانوان در کشور تعجب‌برانگیز است و این بی‌توجهی به قشری که رسالت تربیت نسل آینده کشور را عهده دار است، دور از انصاف است.

او از افزایش آمار افسردگی در بین دختران تحصیل کرده کشور خبر داد و افزود: امروزه بیش از 60 درصد ورودی دانشگاه‌های کشور را دختران جوان تشکیل می‌دهند، آماری که در نگاه نخست موفقیتی برای دختران ما محسوب می‌شود، اما در بطن امر، زنگ خطری بزرگ برای کشور است. عدم برنامه‌ریزی برای ایجاد بسترهای شغلی مناسب برای دختران جوان فارغ التحصیل از دانشگاه موجب شده تا این جمعیت بعد از خروج از فضای علمی دانشگاه‌ها با شوک بزرگی در حوزه اشتغال روبرو شوند و اکثر آنان به افسردگی مبتلا شوند.

منبع:ایسنا


ایمیل مستقیم :‌ info@asrebanovan.ir شماره پیامک : 30009900666701

مشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر
کد امنیتی زیر را وارد کنید


نظرات ارسال شده برای این مطلب
آخرین اخبار