کد خبر : 3081 تاریخ انتشار : 1394/03/19 11:3 چاپ خبر
محصولات خانواده‌های متشنج


امروزه تنش در خانواده ها باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، زیرا زمینه‌های انحراف برای افراد مستعد ، فراهم تر شده است . هر چند می‌دانیم یکی از دلایل اصلی این تشنج ها، تنش‌های اقتصادی است، ...عصر بانوان :

 عامل مهمی که توانسته به یکی از مهمترین عوامل ناپایداری خانواده ها منجر شود . به عنوان مثال والدینی که  مدام نگران و درگیر منابع تأمین خانواده هستند، از این ضعف خسارت می‌بینند. شکل دیگری از تشنج در خانواده  از روابط نادرست والدین  سرچشمه می‌گیرد و نشانه آشکاری از  روابط ناپایدار بین آنها است. طبیعی است که در این  خانواده ها پایداری عاطفی وجود ندارد و موجی از دعوا و بگو مگو و جر و بحث در فضای خانه حاکم است . در این وضعیت نخستین آسیب نصیب کودکان می‌شود.  قربانیان بی‌گناهی که  گاهی نیز به عنوان ابزار از طرف والدین به کار گرفته می‌شوند و نمی‌دانند باید طرف  کدام یک را بگیرند .

 در واقع  تهدیدهای  والدین علاوه بر همه مسایل ،  آرامش و امنیت فرزندان را که جزو حقوق اولیه شان است از بین می‌برد و موجب اختلال در روند رشد روانی آنان می‌شود، از این رو برای  برخی خانواده ها که روند دایمی تشنج را دارند طلاق توصیه می‌شود، زیرا  اگر کودک تک والدی شود از پایداری عاطفی بیشتری برخوردار خواهد شد . این در حالی است که کودکان خانواده‌های پر تنش معمولا در آینده منبع ایجاد خشونت نسبت به اطرافیانشان می‌شوند و معمولا در روابط اجتماعی و عاطفی نیز دچار اختلال هستند .

البته امروزه روشهای مؤثری برای درمان  این خانواده‌ها وجود دارد که با استفاده  از آنها و دعوت والدین به مراجعه  جهت پیشگیری و درمان  اقدامهای مناسبی را می‌توان انجام داد. اما باید به این موضوع مهم توجه داشت که متاسفانه ما زمانی که خانواده دچار نابسامانی و تشنج می‌شود به  سراغ  حل مسأله می‌رویم و معمولاً سیستم‌های آموزشی ومشاوره‌ای در کشور ما پس ازبحران به فکر حل مسأله می‌افتند که دیگر خیلی دیر شده  و اتفاقی که نباید در خانواده بیفتد به وجود آمده است و یا  روشهایی که به زوجین  توصیه می‌شود تنها در حد مسکن است و به حل ماجرا منجر نمی‌شود، ازاین رو  باید به سمتی برویم که به عنوان پیشگیری، آموزش مهارتهای زندگی را در اولویت قرار دهیم .

 هرچند این آموزشها نیز نباید تک بعدی دیده شوند . به عبارت دیگر باید به زوجین در زمینه‌های گوناگون مانند نقدپذیری ،حل مشکل ومدیریت زمان  و ... آموزش دهیم تا وقتی  دچار مشکل و ناپایداری شدند بتوانند آرامش را به محیط خانه باز گردانند. هر چند لازم است به این موضوع مهم نیز توجه داشت که بحرانها اغلب تک عاملی نیستند و همه ناپایداری‌های خانواده هم  شبیه یکدیگر نیستند.

 بدین معنا که گاهی ناپایداری، پیامد مسایل اخلاقی و دخالت دیگران است؛ از این رو باید بسته‌ای از مهارتهای زندگی را پیش از اینکه فرزندی به دنیا بیاید به زوجین بیاموزیم تا آنان نیز کودکانی سالم و توانا به جامعه تحویل دهند. 

 

منبع :قدسایمیل مستقیم :‌ info@asrebanovan.ir شماره پیامک : 30009900666701

مشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر
کد امنیتی زیر را وارد کنید


نظرات ارسال شده برای این مطلب
آخرین اخبار