کد خبر : 12664 تاریخ انتشار : 1396/02/25 23:3 چاپ خبر


عضو شورای اسلامی شهر بابل تاکید کرد؛


لزوم مشارکت بانوان در امور شهری/زنان خود را باور کنند


عضو شورای  اسلامی شهر بابل گفت:عدم حضور بانوان در تصمیم گیری و مشارکت ها در طرح هایی که مربوط به آنهاست اصلا زیبنده مجموعه شورای شهر نیست.


عصر بانوان :

به گزارش عصر بانوان ،فرامرز ابوالحسنی ،عضو شورای شهر بابل، شوراها را یکی از رمزهای ماندگاری انقلاب عنوان کرد و گفت:در هر دوره عملکرد شورا ها نسبت به دوره قبل بهتر شده است و این جای خوشحالی دارد.

وی افزود: شورا یکی از نهادهایی است که برای انتقال قدرت به مردم در قانون پیش بینی شده و باعث افزایش قدرت نظام در عرصه های بین المللی خواهد شد.

 این عضو شورا خاطر نشان کرد:شورا یک کار جمعی و مشورتی همراه با تضارب آراست که در نهایت منجر به تصمیم گیری مناسب می شود و در این راه وجود اختلاف نظر در رابطه با برخی طرحها و مصوبات شورا امری کاملا طبیعی و در ذات یک مجموعه تیمی و پارلمانی قرار دارد .

شوراهای فعلی شورای شهرداری هستند

ابوالحسنی اضافه کرد:به شورا باید به عنوان یک دستاورد ملی و تاریخی نگاه کنیم و جایگاه آن را در حد خواسته‌های شخصی خود تنزل ندهیم. شوراهای فعلی شورای شهرداری هستند در حالی که در قانون شورای شهر تعریف شده‌اند پس باید توانمندتر شوند تا جامعه به آنها اعتماد کند.

کاندیدای دوره پنجم شورای اسلامی شهر بابل تصریح کرد: در مجموعه شوراها باید نگاه کلان نسبت به شهر وجود داشته باشد تا شوراها با برنامه‌ریزی مدونی برای حوزه‌های مختلف شهری، اجتماعی و فرهنگی و آموزشی جلو بروند.

لزوم مشارکت  بانوان در امور شهری

وی در ادامه  به برنامه های خود در حوزه زنان و به جایگاه بانوان در مسائل شورا و شهر اشاره کرد و گفت:دیده نشدن و عدم توجه به پتانسل بالا و بانوان فرهیخته و تحصیلکرده در برنامه ریزی شهری به طور قطع یقین مانع هدر رفت بخش عظیمی از سرمایه عظیم انسانی می شود که در این بین می توان با بکارگیری این نیرو و پتانسیل بالقوه در تسریع رسیدگی رسیدن به اهداف مدنظر کمک شایانی نمود.

ابوالحسنی با تاکید به حضور دختران ، زنان و در مجموع بانوانی که دارای قابلیت بالایی در بخش های گوناگون هستند را در مشارکت امور شهری لازم دانست و گفت: عدم مشارکت بانوان در طرح هایی که چه بسا مختص به آنان است می تواند منجر به خسارات جبران ناپذیری شود.

وی خاطر نشان کرد :اعتقاد و گمان شخصی بنده بر این است عدم حضور بانوان در تصمیم گیری و مشارکت ها در طرح هایی که مربوط به آنهاست اصلا زیبنده مجموعه شورای شهر نیست.

عضوشورای شهر بابل با بیان اینکه در حوزه بانوان، توانمندسازی مهمترین موضوع است افزود: وقتی بانوان توانمند باشند خودشان جایگاهشان را احراز می کنند.

وی ادامه داد:ما یک جامعه در حال توسعه هستیم با شاخص‌های توسعه برابری انسانها که باید فرصت‌های یکسان برای دستیابی به موقعیت‌های خوب اجتماعی فراهم باشد. یعنی اگر به دنبال برنامه توسعه هستیم باید فرصت یکسان برای رسیدن به موقعیت‌های مناسب اجتماعی در سه شاخص قدرت، ثروت و وجهه اجتماعی فراهم کنیم. اینها عناصر کمیاب اجتماعی هستند که همه با دنبالشان هستند، متاسفانه زنان در این مثلث اصلا جایگاهی ندارند.

بانوان به مسایل شهری نگاه علمی داشته باشند

ابوالحسنی بیان کرد: شورا می‌تواند به بهبود فضاهای شهری و شرایط زندگی زنان کمک کند ولی باید در قالب برنامه‌های توسعه کلان شهری باشد یعنی برنامه علمی حساب شده‌ای داشته باشند و در آن چارچوب درباره توانمندسازی زنان صحبت کنند. اینکه بسترسازی کنند و زیرساخت‌های لازم را ایجاد کنند. کمک کنند به توانمند‌سازی جامعه، افزایش آگاهی شهروندان، آموزش حقوق شهروندی. بخشی از حقوق شهروندی مربوط به خانواده است، بخشی مربوط به رعایت قوانین ، بخشی مربوط به برابری و یکسان‌سازی است.. اگر می‌خواهیم به توسعه پایدار برسیم و قدرت داشته باشیم نمی‌توانیم 50 درصد جامعه را نادیده بگیریم. بعد دیگری که می‌تواند کمک کند به تقویت برنامه‌های دیگر، کاهش فقر و مشکلات اقتصادی و بیکاری زنان است.
وی تاکید کرد :توصیه می‌کنم که خانم‌ها سطح اطلاعات‌شان را به روز کنند و به مسایل شهری نگاه علمی داشته باشند و همچنین از افراد توانمند و آگاه به مسایل شهری که حاضرند در حوزه‌های مختلفی به آنها مشاوره دهند استفاده کنند.

 زنان در عرصه های تصمیم گیری و مدیریتی جایی ندارند

کاندیدای دوره پنجم شورای اسلامی شهر بابل در ادامه گفت:زنان قشر آسیب پذیر جامعه هستند و بخش اشتغال زنان نادیده گرفته شده است. برای مثال هیچ اقدامی برای زن های دست فروش انجام نمی شود. دست فروشی یک زن یعنی مرگ تدریجی زنی که از سر ناچاری به دست فروشی روی آورده است. باید تدابیری اندیشیده شود که آنها بتوانند همان شغل را در یک محیط مناسب تر و با استفاده بهینه از امکانات موجود انجام دهند.

ابوالحسنی بیان کرد: حضور زنان در تمام عرصه های اجتماعی لازم و ضروری است و بخشی از مشکلات جامعه ما به این دلیل است که زنان در عرصه های تصمیم گیری و مدیریتی جایی ندارند.

 در جامعه ایران توان زنان کمتر دیده می‌شود

وی اظهار داشت: من اعتقاد دارم جامعه زنان دارای حقوقی هستند و این حق باید به آنها داده شود. به عبارت دیگر زنان باید با نشان دادن قابلیت ها و توانمندی های خود، حق خود را بگیرند.
ابوالحسنی با بیان این‌که در جامعه ایران توان زنان کمتر دیده می‌شود، عنوان کرد: متاسفانه جامعه، جایگاه زنان را تنها مختص محیط خانه و فرزندداری می‌داند و کمتر به جایگاه اجتماعی زنان توجه می‌کند. دوره جدید شورای شهر باید شرایطی برای ارایه خدمات مورد نیاز بانوان شهر نظیر راه‌اندازی مراکز هنری و فرهنگی به منظور تبادل آرا و نظرات میان بانوان را در برنامه خود قرار دهد.

وی با بیان اینکه ما باید تا آنجا که می توانیم بر میزان توانمندی زنان بیافزاییم،‌افزود:زنان به عنوان تشکیل‌دهنده نیمی از جمعیت جامعه هم در نگاه کلان جامعه و هم در نگاه محلی باید مورد توجه قرار بگیرند.

کاندیدای دوره پنجم شورای اسلامی شهر بابل  اظهار کرد: حضور پر شور و تاثیر گذار بانوان در طول تاریخ پر فراز و نشیب ایران مسئله‌ ای غیر قابل انکار و ثابت شده‌است، بانوان همواره در همه عرصه ‌های تاریخی همپای مردان در راه دفاع از خاک کشور و ارزش های اسلامی تلاش کرده‌اند اما میزان حضور این گروه از جامعه در ادورا مختلف، متفاوت بوده است.

زنان خود را باور کنند
ابوالحسنی همچنین با تاکید بر ضرورت تقویت روحیه خودباوری در بین بانوان جامعه، گفت: بانوان جامعه بارها استعداد و توانمندی خود را در عرصه‌های مختلف ثابت کرده‌اند.

این عضو شورای شهر بابل در پایان با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری وشورای اسلامی شهر و روستا ، گفت: از همه مردم انتظار می‌رود که همانگونه که بارها در طول تاریخ انقلاب با خلق حماسه‌های ماندگار ولایتمداری التزام به مبانی دینی و انقلابی را ثابت کرده‌اند، این بار نیز برای انتخاب افراد اصلح در شوراهای اسلامی شهر و روستا حضور پر شوری داشته باشند.ایمیل مستقیم :‌ info@asrebanovan.ir شماره پیامک : 30009900666701

مشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر
کد امنیتی زیر را وارد کنید


نظرات ارسال شده برای این مطلب
آخرین اخبار