کد خبر : 12653 تاریخ انتشار : 1396/02/21 22:5 چاپ خبر


عضو شورای هماهنگی مجمع زنان اصلاح طلب:


توسعه باید از درون خانواده آغاز شود


عضو شورای هماهنگی مجمع زنان اصلاح طلب گفت:اگر تغییرات در خانه ها اتفاق نیفتد، حرفها در حد شعار باقی می مانند و کسانی می توانند این تغییرها را در جامعه نهادینه واجرایی کنند که خودشان خواهان تغییر باشند .


عصر بانوان :

به گزارش عصر بانوان ،الهه کولایی ،‌ استاد علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در جمع بانوان ساری با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی تلاشی بود، که انسانها بدان گونه که دوست دارند زندگی خود را اداره کنند و این ارزوی همه جوامع است .

کولایی افزود :انقلابی که در کشور ما اتفاق افتاد انقلابی به نام دین ،انقلابی است که ارزش و باورهای زندگی روزمره جامعه، در سطح اقتصاد و سیاست تجلی پیدا کند .

وی ادامه داد:قبل و بعد از ما کشور های بسیاری تجربه های مشابهی داشتند ،انقلاب های متعددی اتفاق افتاد اما انقلاب ما به نام دین بوده و برای حاکم کردن  ارزش ها بر زندگی، نه تنها زندگی روزمره همه شهروندان بلکه بر مدیریت سیاسی کشور بر عملکرد اقتصادی در همه حوزه ها و در واقع قرار بود سیاست ما عین دیانت ما باشد.

این فعالی سیاسی خاطر نشان کرد : اینکه سیاست ما عین دیانت ما باشد،یک ارزوست و به همین سادگی قابل تحقق نیست .برای همین است که ما خیلی وقتها می بینیم دیانت رنگ ساسیت می گیرد.بعد می بینیم همه ارزشها و همه این باورها هزینه و مورد سواستفاده قرار می گیرد تا قدرتی بدست بیاد یا قدرتی حفظ شود.

وی افزود:این معنایش این است که آرزوهای ما برای عملیاتی شدن و اجرایی شدن ،نیازمند تلاشی است خستگی ناپذیر .خواستن تنها معنایش این نیست که می توانیم باید ظرفیتش را ایجاد کنیم از خودمان هم باید شروع کنیم .

کولایی بیان داشت: انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی بود و این بحث فقط مختص جامعه ما نیست .

این نماینده ششم مجلس با تاکید بر اینکه هر تغییری از خود انسان شروع می شود گفت:انسان اساس توسعه است ،‌یعنی اگر قرار باشد جامعه به پیشرفت و توسعه برسد در وهله اول باید انسهای با تمدن و توسعه محوری پرورش دهد .

وی ادامه داد: توسعه باید از دورن و بطن خانواده شکل بگیرد. البته باید این نکته را متذکر شد که کار تربیتی نیازمند زمان و شکیبایی است .

کولایی خاطر نشان کرد :برای اینکه ایده های نو و کاربردی شکل گیرد نیاز است تا نهاد های سیاسی شکل و تقویت شوند .

وی با بیان اینکه برابری انسان ها باید از درون خانه ها آغاز شود افزود: اگر تغییرات در خانه ها اتفاق نیفتد، حرفها در حد شعار باقی می مانند و کسانی می توانند این تغییرها را در جامعه نهادینه واجرایی کنند که خودشان خواهان تغییر باشند .

کولایی ادامه داد:بنابراین انتخاب انسانهایی که بتوانند به این تغییر کمک کنند بسیار اهمیت دارد. انتخاب افرادی که برای ما الگو باشند وقتی وارد شورای شهر می شوند وقتی در مسند قدرتی قرار می گیرند باید به حرفهایشان متعهد باشند.

وی گفت : تنها کشور و مردم کشور ما نیستند که خواهان تغییر هستند .انسانهایی موفق بودن که اولا  افراد را درست انتخاب کردند و دوما  درست رفتار کردند.

این فعال سیاسی انتخاب و انتخابات را یک فرصت برشمرد و ادامه داد:  هیچ معجره ای در کار نیستَ، وقتی ما پای صندوق رای منفعل باشیم.

الهه کولایی افزود: هر سهمی به مردم واگذار شد به خوبی ادا شد.هر جا که مردم قرار بود کاری را انجام دهند به خوبی انجام دادند.

عضو شورای هماهنگی مجمع زنان اصلاح طلب گفت :متاسفانه این نخبگان هستند که نمی توانند به گونه ای رفتار کنندکه این رفتار متعالی مردم به هدف پیش بینی شده و مورد انتظار برسد .

کولایی اظهار داشت :اگر ما به این موضوع و اصل معتقدیم که منافع مردم باید تحقق پیدا کند، با حضور افرادی که حقوق مردم را باور دارند باید به این امر مهم برسیم.

وی ادامه داد:نقش تصمیم گیرندگان  و نقش کسانیکه در نهاد قدرت راه پیدا می کنند در تعیین سرنوشت مردم و تعیین جهت مدیریت جامعه بسیار اثر گذار است .

کولایی تاکید کرد: اگر می خواهیم قانون اساسی تحقق پیدا کند که یک بخش خیلی مهم آن همین حاکمیت مردم است، باید انتخاب شایسته ای داشته باشیم

 وی در ادامه با اشاره به اینکه  کشورهای توسعه نیافته کشورهای فقیر نیستند گفت :خیلی از این کشورها غنی هستند ،منابع زیادی ذارند، اما نمی تواننداز منابع به درستی استفاده کنند.

این فعال سیاسی در ادامه به بحث دادن یارانه ها اشاره کرد و گفت :در زمانی که رئیس جمهور سابق تصمیم به پرداخت یارانه بصورت نقدی داشتند بسیاری از اقتصاددانان  و کارشناسان اقتصادی مخالف این امر بودند و معتقد بودند که تورم وحشتناک به دنبال توزیع پول در جامعه اتفاق میافتد اما متاسفانه توجه نشد . و شاهد بودیم که نرخ ها از 84 تا 92 چه وضعیتی را پشت سرگذاشت .

وی با تاکید اینکه ما قرار نیست دوباره این تجربه تلخ را تکرار کنیم گفت : امروز نامزدها باز همین حرفها را تکرار می کنند و آزموده را آزمودن خطاست . چرا که ما یکبار توزیع پول را تجربه کریم و دیدیم چه بلایی سر مملکت آمد و امروز  نیز  متاسفانه صحبت سه برابر کردنش را شاهد هستم که دوباره مطرح می شود .

این استاد دانشگاه افزود : اگر تاریخ بعد انقلاب را مرور کنیم  می بینیم موقعی که در صحنه حضور یافتیم چه نتایجی را داشت و برعکس زمانیکه که منفعل عمل کردم و مایوس شدیم چه بلایی سرمان آمد.

وی با بیان اینکه همه ما می دانیم امروز در برهه زمانی بسیار حساس قرار داریم  خاطر نشان کرد:یک فردی در امریکا به قدرت رسیده که همه نیروهای ضد ایران را به دور خود جمع کرده و شرایطی که بعد از برجام در منطقه بوجود آمده برای رقبای ما که بیش از 30 سال نون غیبت ما را از تعاملات منطقه خورده اند برجام یک تصویر دیگری را ارائه کرده که ایران می تواند به یک بازیگر فعال منطقه ای تبدیل شود  و ایران می رود که نه تنها در سطح منطقه بلکه در سطح جهانی بازیگری فعال باشد.

کولایی با اشاره به اینکه مردم  طالب صلح ، رفاه و ارامش هستند گفت: هر جا که مردم هستند دولتها ناچارند به سیاستهای رفاهی بهای بیشتر بدهند.

این استاد دانشگاه افزود :باید از فرصت انتخابات چه انتخابات ریاست جمهوری و چه شورای شهر استفاده کنیم، برای آنکه افرادی انتخاب شوند که نماینده اصلح مردم باشند، و به منافع مردم اهمیت می دهند. با مسئولیت و سابقه فعالیت درخشان باشند.

وی در ادامه با ابراز خرسندی از حضور ماه سلطان کاشی ٰ،دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش مازندران بعنوان کاندیدای دوره پنجم شورای شهر ساری  وی را فردی توانمند،‌اصلح و پاک دست خواندو گفت :  با حضور افرادی همانند خانم کاشی که امتحان پس دادند می توانیم شهری با توسعه رو به جلو را پیش بینی کنیم .

 کولایی افزود:سوابق ماه سلطان کاشی نشان از تعهد ،‌توانایی ،پاک دستی استان دارد و نوید بخش این موضوع است مکه با انتخاب اصلح می توانیم به آبادانی شهر امیدوار باشیم.

وی گفت : توزیع منابع و منافع به نفع همه مردم به شکل برابر انتظاری است  که ما همه از نهاد مدنی داریم و این در واقع هدفی است که با حضور خاتم کاشی می تواند تامین  و محقق شود .

این فعال سیاسی با اشاره به اینکه مشکل فساد مشکل جهانی است و  همه کشور های جهان با آن دست به گریبانند خاطر نشان کرد: این باور عمومی  در همه جوامع هست که هر جا که زنان هستند فساد نیست ،که البته استثنا همه جا وجود دارد.

وی ادامه داد :ولی بررسی های مکرر نشان داد زنان به دلیل حس مادری و زنانگی و به دلیل احساسات ،عواطف و پایندی به اصول و قواعد به نحو شایسته ای در صحنه های اثر گذار کشور حضور یافتند.

 کولایی یکی از دستاوردهای بزرگ جمهوری اسلامی را تشکیل شوراهای شهر و روستا عنوان کرد و گفت :بیش از 140 هزار نفر وارد عرصه قدرت می شوند و این اتفاق خیلی بزرگی است.

وی این دستاورد را یکی از توفیقات جریان اصلاحات دانست و افزود:شورا نهادی است که از ظرفیت قانون اساسی جمهوری اسلامی استفاده کرد و نهادی است که بتوانیم منابع شهری را کنترل و برای خدمت به همه شهروندان صرف کنیم. متاسفانه بدلیل اینکه گاها این عرصه به کسانی سپرده می شودکه منافعی غیر از منافع مردم را دنبال می کنند،از این ظرفیت بدرستی درست استفاده نشده است بنابراین ما نیازمند ورود افرادی هستیم که این اعمال نظارت و پاسخگویی را از طرف مردم دنبال کنند.

کولائی در ادامه به وضع اسفبار دریای مازندران اشاره کرد و گفت: مساله اکوتوریسم یکی از منابع عظیم گردشگری در جهان است که سهم مازندران فقط از این منظر زباله است. شرابه هایی که از محیط زیست این شهر و این منطقه می ماند برای سلامتی مردم و نسلهای آینده فاجعه عظیمی به بار می آورد .

این استاد دانشگاه اظهار داشت:افرادی که به شورا راه پیدا می کنند باید  هم از علم امروزی و پیشرفته و هم از تجربه گذشته و دیگران استفاده کنند .قطعا اگر نمایندگان شجاع ،آگاه و مسئولی در شورای شهر داشته باشیم می توانیم منافع مردم را پیگیری کنند.

وی در پایان گفت:انتخابات یک فرصت است و مردم با انتخاب درست خود در واقع گامی برای بهبود شرایط عمومی خودشان چه در انتخابات ریاست جمهوری و چه انتخاب شورای شهر برمیدارند.و همه ما وظبفه داریم با مشارکت خود به این  مسئولیت اجتماعی خود عمل کنیم .

 

 


ایمیل مستقیم :‌ info@asrebanovan.ir شماره پیامک : 30009900666701

مشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر
کد امنیتی زیر را وارد کنید


نظرات ارسال شده برای این مطلب
آخرین اخبار