کد خبر : 12631 تاریخ انتشار : 1396/02/19 23:3 چاپ خبر


دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش مازندران :


شوراها یکی از مهم ترین ارکان حفظ محیط زیست هستند


دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش مازندران  گفت:شورا‌ها، بزرگ‌ترین تشکل و نهاد مردمی هستند که می‌توانند در جهت حفظ محیط‌زیست با همکاری همه شهروندان نقش موثری داشته باشند.


عصر بانوان :

به گزارش عصربانوان ،نشست هم اندیشی پیرامون محیط زیست و مدیریت شهری و اقوام با حضور کارشناسان و فرهیختگان این حوزه برگزار شد.

ماه سلطان کاشی ، دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش مازندران در این نشست با اشاره  اینکه محیط زیست در زندگی انسان ها، حیوانات و نباتات نقش ارزنده گفت: محیط زیست از ارکان حیاتی کشور محسوب می‌شود.

وی افزود  موفقیت شهروندان و طبیعت بستگی به سلامت محیط زیست دارد. در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که طبیعت و محیط زیست را از گذشتگان تحویل گرفته‌ایم ولی این میراث را به خوبی به نسل آینده تحویل نداده و نمی‌دهیم. انسان‌ها به گونه‌ای زندگی کرده‌اند که موجب تخریب محیط زیست شده‌اند به طوری که یکی از مشکلات اصلی شهرها و روستاها حفاظت از محیط زیست است. امروز آب، هوا و خاک را آلوده کرده‌ایم و بی‌شک چیزی برای نابودی باقی نمانده است.

این فعال اجتماعی به نقش شوراها در حفظ محیط زیست اشاره و خاطر نشان کرد: شوراها یکی از مهم ترین ارکان حفظ محیط زیست هستند که با ایفای درست نقش خود می توانند نویدبخش روندی نو در مسئولیت پذیری تصمیم گیران و تصمیم سازان کشور برای دستیابی به این هدف والا باشند .

وی اظهار داشت : در حال حاضر در بحث زباله و ساماندهی پسماند و آلودگی رودخانه‌ها به فاجعه محیط‌زیستی رسیده‌ایم و این نشان می‌دهد که موضوع محیط‌ زیست نیازمند حساسیت و مطالعه بیشتری است.

کاشی افزود :شورا‌ها، بزرگ‌ترین تشکل و نهاد مردمی هستند که می‌توانند در جهت حفظ محیط‌زیست با همکاری همه شهروندان نقش موثری داشته باشند. اگر همکاری شورا‌ها و ارگان‌های دولتی و گروه‌های مردمی نباشد، به نظرم دچار یک فاجعه زیست‌محیطی خواهیم شد.

این فعال اجتماعی تاکید کرد: شوراها اگر اراده جدی داشته باشند و از اختیارات قانونی و جایگاه رفیعی که در قانون اساسی برای آنها تعریف شده است استفاده کنند، می توانند در زمینه حفاظت از محیط زیست در بخش مدیریت شهری بسیار مهم واقع شوند و در راستای حل مشکلات مردم برنامه ریزی های صحیح داشته باشند.
دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش مازندران ادامه داد: برنامه های شهری باید منطبق با نیازهای توسعه پایدار شهرها باشند.

وی با بیان اینکه اگرنتوانیم انسان های توسعه یافته تربیت کنیم، هیچگاه به توسعه دست نخواهیم یافت بیان داشت : باید افرادی درجامعه رشد کنند که دغدغه توسعه داشته ونگرش توسعه محوربه جامعه داشته باشند؛ درواقع حلقه مفقوده توسعه نبود انسانهای توسعه یافته است؛ ما زیرساخت های فراوانی را ایجاد می کنیم اما انسان توسعه یافته تربیت نمی کنیم.

این بانوی اصلاح طلب وفعال وپژوهشگردرعرصه های اجتماعی وفرهنگی، ویژگی یک جامعه توسعه یافته را شهرخوب وشهروندان مطالبه گرعنوان نموده وادامه داد:یک شهرخوب نیازمند فضای سبز، آب شرب مناسب، بهداشت، سیستم فاضلاب شهری ، زیرساخت های عمرانی وازهمه مهم تربرنامه ریزی بلند مدت است. شهرخوب نباید بی قواره باشد؛ شهرها باید یکپارچه توسعه یابند ومسیرتوسعه آنها مشخص گردد.

وی در پایان  گفت:نظارت از وظایف اصلی شوراهای سراسر کشور محسوب می‌شود و توجه به محیط زیست نیز از اولویت‌های امروز جامعه بشری محسوب می‌شود؛ لذا امیدواریم شوراها با اجرای رسالت اصلی خود یعنی نظارت در حفظ و ارتقاء محیط زیست کشور بکوشند

 در ادامه این نشست دکتر احمد رضایی، عضو هئیت علمی دانشگاه مازندران با اشاره به معظل زباله در کشور و بخصوص استان مازندران گفت:روزانه 5/1 میلیون لیتر شیرابه زباله که یکی از آلودگی ترین مواد آسیب زننده به محیط زیست است وارد آبهای زیرزمینی می شود .

وی افزود:متاسفانه مسئولین بجای ارائه راهکارهای درست و علمی درصدد دور کردن زباله از شهر خود هستند و زباله استان در 50 نقطه این استان دپو می شود .

 رضایی با بیان اینکه در بحث مدیریت شهری فقط نباید صرفا به موضوع مبلمان شهری پرداخت خاطر نشان کرد:  افرادی که قصد دارند به شورای شهر ورود پیدا کنند بحث معظل  زباله را جدی بگیرند .

عضو هئیت علمی دانشگاه مازندران ادامه داد: شوراها می توانند با جذب مشارکت مردم در اجرای برنامه های محیط زیستی، گام موثری در حل معضلات محیط زیستی شهرها و روستاها بردارند.

وی افزود: امروز مدیریت پسماندهای خانگی، بیمارستانی، صنعتی و در برخی روستاها پسماندهای کشاورزی، نیازمند استفاده از فناوری های نوین و سیاستگذاری درست است تا از این طریق بتوان بر مشکلات و معضلات ناشی از پسماندها بر شهرها و روستاها فائق آمد.

وی اضافه کرد: امروز موضوع بازیافت در دنیا مورد تاکید قرار گرفته است.
وی گفت: آموزش و جلب مشارکت مردم در حوزه های محیط زیستی از اهمیت بسیاری برخوردار است و در حال حاضر نیز در بسیاری از نقاط کشور تشکل های مردمی، اقدامات موثری در حوزه های محیط زیستی برداشته اند.

رضایی با اشاره به اینکه انتخابات شوراها انتخابات بسیار مهمی است تصریح کرد: 70 درصد جمعیت ایران در شهرها زندگی می‌کنند و وضعیت شهرها یکی از معیارهای مهم برای رصد کیفیت زندگی در ایران است؛ اگر وضعیت شهرها خوب باشد یعنی حقوق شهروندی بهبود پیدا کرده، اشتغال افزایش یافته، آلودگی ها کاهش یافته و به طور کلی سطح زندگی ارتقاء پیدا کرده است.

این فعال اجتماعی تاکید کرد: منتخبین شورای شهرها باید کسانی باشند که تمام مولفه های ضروری در سکونتگاه های شهری را مورد توجه قرار دهند.

وی با تاکید بر اینکه آب، هوا، خاک، فضای بالای جو و حتی قعر دریا را آلوده کرده‌ایم، ادامه داد: این موضوع نیاز به برنامه‌ریزی دارد، زیرا زمانی جمعیت زمین کم بود و آنچه بشر در طبیعت انجام می‌داد؛ تاثیری در تخریب آن نداشت، اما امروز وضعیت متفاوت شده و اقدامات جمعیت زیاد زمین، تخریب طبیعت را به دنبال داشته است.

رضایی خاطرنشان کرد: شوراها و شهرداری‌ها برای تمیزی شهر و رفاه مردم تلاش می‌کنند و باید پروژه‌هایی را اجرا کنند که تاثیر مستقیمی بر محیط زیست دارد. به عنوان مثال ساخت پارک تاثیری مثبت بر محیط زیست دارد.

وی با تاکید بر اینکه شوراها باید بر تمامی مدیریت‌های حاکم بر شهر نظارت کنند، تصریح کرد: قانون اساسی این حق را برای شوراها قائل شده است و ضروری است این نظارت را در مسیر حفظ محیط زیست و حفظ زندگی‌مان انجام دهیم.

عضو هئیت علمی دانشگاه مازندران با اشاره به اینکه ممکن است نحوه شهرسازی ما ایجاد ناهنجاری کند، افزود: باید پروژه‌ها را به نحوی طراحی کنیم که باعث ایجاد محیط‌های ناامن نشده و به محیط زیست آسیب نرسانیم.

وی با تاکید بر نقش مردم برای مشارکت در حل مشکلات محیط زیستی شهرها و روستاها گفت: متاسفانه در حل مشکلات محیط زیستی عموما مردم را فراموش می‌کنیم در حالی که مردم می‌توانند نقش تاثیرگذاری در حل معضلات محیط زیستی داشته باشند.

رضایی در پایان با برشمردن مسائلی از قبیل توسعه فضای سبز شهری، توسعه حمل و نقل عمومی، جمع آوری و دفع بهداشتی و صحیح پسماند، زیباسازی مناظر عمومی شهرها، حفاظت از منابع آب، خاک و هوا به عنوان برخی از مهم ترین اولویت های محیط زیست سالم در شهرها، ابراز امیدواری کرد: توجه نمایندگان مردم در شوراها به برنامه ریزی و مدیریت جامع برای دستیابی به این اولویت ها به منظور حفظ محیط زیست و بهبود کیفیت زندگی آحاد جامعه نمودی بیش از گذشته داشته باشد.

 


ایمیل مستقیم :‌ info@asrebanovan.ir شماره پیامک : 30009900666701

مشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر
کد امنیتی زیر را وارد کنید


نظرات ارسال شده برای این مطلب
آخرین اخبار