کد خبر : 12200 تاریخ انتشار : 1395/09/15 09:2 چاپ خبر


رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت عنوان کرد :


نگرانی درباره زنان در موج سوم ایدز


طبق آمار در ۶ ماهه نخست سال جاری، ۴۰ درصد از ابتلاها به دلیل تماس جنسی بوده است.عصر بانوان :

دکتر محمد مهدی گویا در حاشیه مراسم روز جهانی ایدز با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۳۳ هزار مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شده‌اند، گفت: ما هر سه ماه یک بار آمار مبتلایان به ایدز را در کشور اعلام می‌کنیم و در حال حاضر طبق برآورد ما حدود ۸۰ هزار مبتلا به ایدز در کشور وجود دارد که عمده آنها شناسایی نشده‌اند.

وی در پاسخ به سوالی درباره میزان ابتلای نوزادانی که از مادران مبتلا به ایدز، متولد می‌شوند، گفت: در حال حاضر ۱۸۰ هزار زن باردار در طول شش ماهه اخیر و در ۱۶ استان را تحت پوشش قرار داده‌ایم و ۱۵۶ هزار آزمایش را برایشان انجام داده‌ایم که از این تعداد ۶۰ مورد مبتلا به عفونت شناسایی شدند. از  بین این ۶۰ مورد تعدادی از زنان هنوز زایمان‌شان انجام نشده، اما ۳۴ نفرشان زایمان کرده‌اند و خوشبختانه به میزان ۹۳ درصد نوزادان سالم هستند.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: ما این اقدام را با تجویز دارو برای مادران مبتلا، مراقبت از آنها و ارائه آموزش‌های بعد از زایمان و شیردهی انجام داده‌ایم که این اقدامات باعث شد تا ۹۳ درصد نوزادان این مادران، سالم متولد شوند.

گویا، درباره برنامه‌های وزارت بهداشت درباره کنترل بیماری ایدز گفت: ما بیماریابی فعالی را در میان گروه‌های پرخطر داریم. به عنوان مثال در زندان‌ها افرادی را که وارد می‌شوند، برایشان تست‌های HIV انجام داده و همچنین برای کسانی که به مراکز کاهش آسیب‌مان مراجعه می‌کنند، این تست‌ها را انجام می‌دهیم که این اقدامات به بیماریابی کمک می‌کند.

وی همچنین درباره موج سوم ایدز گفت: موج سوم ایدز، انتقال آن از طریق تماس جنسی است و در این موج زنان بیشتر در معرض ابتلا قرار دارند که این موضوع نگران کننده است؛ چراکه زنان در برابر بیماری آسیب‌پذیرترند و به دلیل توانایی بارداری‌شان می‌توانند عفونت را منتقل کنند. به همین دلیل ابتلای آنان بار دوگانه‌ای دارد.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: براساس آمار در شش ماهه اول سال جاری حدود ۴۰ درصد از ابتلاها از طریق تماس جنسی بوده است.

 

منبع :ايسناایمیل مستقیم :‌ info@asrebanovan.ir شماره پیامک : 30009900666701

مشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر
کد امنیتی زیر را وارد کنید


نظرات ارسال شده برای این مطلب
آخرین اخبار