کد خبر : 10032 تاریخ انتشار : 1395/02/09 11:1 چاپ خبر


معاون شورای فرهنگی اجتماعی زنان :


مسئولان اگر توانمندی کاهش آسیب‌های اجتماعی را ندارند به آنها دامن نزنند


رعایت عفاف و حجاب پشتوانه قانونی محکمی دارد و جای هیچ انتقادی نیست بنابراین مسئولان اگر توانمندی کاهش آسیب‌های اجتماعی را ندارند بهتر است دست کم به آنها دامن نزنند.عصر بانوان :

فرشته روح افزا با اشاره به طرح امنیت اخلاقی گفت: برخی در انتقادهایی که به این طرح وارد می‌کنند مطرح می‌کنند که این طرح در حریم شخصی افراد دخالت می‌کند در حالیکه خیابان در هیچ جای دنیا به عنوان حریم شخصی افراد محسوب نمی‌شود، حتی داخل ماشین یا داخل رستوران و جایی که افراد رفت و آمد می‌کنند و دیده می‌شوند، حریم شخصی محسوب نمی‌شود.

وی ادامه داد: به عنوان مثال؛ اگر فردی بر روی پشت‌بام منزل خود در حال ارتکاب جرمی مانند قتل باشد و همسایه شاهد این ارتکاب جرم باشد، آیا می‌توان گفت پشت بام منزل حریم شخصی است و نباید در آن کار دخالت کرد؟ حریم شخصی در حدود خصوصی فرد تعریف می‌شود مانند محیط داخل خانه، تا جایی که بنده به خاطر دارم حضرت امام خمینی (ره) یک 8 ماده‌ای داشتند در مورد عدم دخالت در حریم شخصی افراد و در قانون اساسی نیز این موضوع مورد تأکید قرار گرفته است.

اما نکته اینجاست که آیا حوزه خیابان حریم شخصی است؟ اگر خیابان حریم شخصی است، پس اصلاً رعایت عفاف و حجاب معنا ندارد. اگر کسی بگوید در حریم شخصی باید عفاف و حجاب را رعایت کرد، بسیار حرف نسنجیده‌ای است، مانند اینکه گفته شود در آشپزخانه منزل خود حجاب داشته باشید. بنابراین حریم شخصی در مباحث حقوقی تعریف شده است و کاملاً مشخص است.

معاون شورای فرهنگی اجتماعی زنان ادامه داد: جایی که پلیس در آن مداخله می‌کند، حریم شخصی نیست. اینکه برای این موضوع قانون وجود دارد یا خیر؟ باید گفت ما سند چشم‌انداز را داریم که به وضوح عفاف و حجاب در آن پرداخته شده است، همچنین قانون عفاف و حجاب در قانون اساسی و مصوبات مجلس و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و مصوبات قوه قضائیه و ابلاغیه های ریاست جمهوری در مورد عفاف و حجاب وجود دارد، بنابراین اجرای عفاف و حجاب در جامعه از جمله مسائلی است که به لحاظ قانونی از پشتوانه محکمی برخوردار است و شرح وظایف دستگاه‌ها نیز در این زمینه مشخص شده است.

قوه قضائیه نیز نحوه عملکرد و مجازات‌ها را تعیین کرده است، بنابراین از لحاظ قانونی در این زمینه نقصی وجود ندارد، حتی خود دولت‌ها در دوره‌های مختلف از ابتدای انقلاب تاکنون ابلاغیه‌هایی به اداره‌ها در این زمینه داده‌اند که تمام آنها موجود است و بر روی سایت شورای فرهنگی اجتماعی زنان نیز وجود دارد.بنابراین با وجود این قوانین کار نیروی انتظامی نه تنها غیرقانونی نیست بلکه جزء شرح وظایف آنهاست.

روح افزا اظهار داشت: در شرح وظایف دستگاه‌ها در راستای اجرایی کردن مصوبات عفاف و حجاب برای نیروی انتظامی نیز وظایفی تعریف شده است. اتفاقاً نیروی انتظامی تمام وظایف خود را در این زمینه انجام نداده است و جالب است که وقتی تنها بخشی از وظایف خود را می‌خواهد انجام دهد، اینگونه مورد هجمه قرار گرفته است، نباید نهادها و دستگاه‌هایی را که می‌خواهند وظایف قانونی خود را انجام دهند، اینگونه زیر سؤال برد.

وی در مورد برخی انتقادهای مطرح شده مبنی بر اینکه با آغاز اجرای این طرح مادران و خانواده‌ها دچار نگرانی‌های بیشتری شده‌اند، گفت: پیشنهاد بنده به مادران این است، قبل از آنکه نگران نحوه برخورد پلیس با فرزندان خود در خیابان باشند، نگران نحوه بیرون رفتن فرزندان و دختران خود به جامعه باشند و این را بدانند که این مراقبت به نفع فرزندان است. اگر دختر خانمی آنقدر بدلباس می‌پوشد و یا بد رفتار می‌کند که ممکن است توسط پلیس به او تذکر داده شود، پس به مراتب بیشتر از افراد بی‌ادب و لاابالی اجتماع آسیب می‌بیند، دختری که ممکن است نیروی انتظامی به او بگوید چرا چنین لباسی را پوشیدی، حتماً فرد لاابالی که در کنار خیابان ایستاده به او تعرض لفظی خواهد داشت، و این بسیار بدتر است و مادران به جای آنکه در خانه بنشینند و دلشان شور بزند، مراقب باشند دخترانشان توسط افراد لاابالی اجتماع تهدید نشوند.

معاون شورای فرهنگی اجتماعی زنان خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی وارد عمل شده است تا امنیت همین گروه از دختران هم حفظ شود و به خاطر اینکه فرزندان جامعه را دوست دارند و امنیت آنها برایشان مهم است وارد عمل شده‌اند. امکان ندارد یک فرد لاابالی به یک خانم باوقار و محجبه که هیچ رفتار زننده‌ای ندارد، تعرض کلامی داشته باشد. ما برای حمایت از دخترانمان که هنوز یاد نگرفته اند چگونه در جامعه لباس بپوشند، باید از اجرای این قانون حمایت کنیم.

روح افزا در مورد احتمال سوء استفاده از عنوان نامحسوس در این طرح گفت: راجع به این طرح، خوب توضیح داده نشده است. سوءاستفاده برای زمانی است که برخورد صورت بگیرد. نیروی انتظامی باید ابعاد این طرح را کاملاً توضیح دهد و از آنجا که انتقاداتی به گشت ارشاد مطرح بود، مانند اینکه در برخوردها ممکن است شأن خانم‌ها رعایت نشود، تذکرها به صورت نامحسوس داده می‌شود.

وی تصریح کرد: (اگر نیروی انتظامی هم این کار را انجام ندهد) ما 26 دستگاه موظف در حوزه عفاف و حجاب داریم و همه باید وظایف خود را اجرایی کنند، اما متأسفانه باید گفت از این 26 دستگاه قریب به اتفاق وظایف خود را کاملاً اجرایی نمی‌کنند. قانون‌هایی مانند طرح انطباق در بیمارستان‌ها را داریم که هنوز اجرایی نشده است.

اگر آموزش عالی در این زمینه خوب کار می‌کند، خروجی آن باید این باشد که همه دانشجویان محجبه باشند، آیا فضای جامعه این را نشان می‌دهد؟ اگر آموزش و پرورش خوب کار می‌کند؛ یعنی دانش‌آموز دختر و پسر ما زمانی که وارد جامعه می‌شود، باید در زمینه عفاف و حجاب اقناع فکری شده باشد.

ما حتی برای گردشگران نیز قانون داریم، آنقدر قوانین ریز نوشته شده است که جای هیچ سؤال و انتقادی نیست، اما نکته اینجاست که این قوانین اجرا نمی‌شود و وقتی یک دستگاه می‌خواهد تنها بخشی از وظایف خود را اجرا کند، مورد انتقاد قرار می گیرد، البته این اقدامات کافی نیست و متأسفانه در زمینه عفاف و حجاب تنها به سراغ اقدامات سلبی می‌رویم و کار فرهنگی در این زمینه انجام نمی‌شود.

معاون شورای فرهنگی اجتماعی زنان خاطرنشان کرد: چرا معترضان و منتقدان طرح امنیت اخلاقی به تک‌خوانی زنان، به تئاترهایی که صحنه‌های بسیار بدی دارند یا به مدها و شوهای لباسی که برگزار می‌شود، هیچ اعتراضی نمی‌کنند، چرا بازیگری که در خارج از کشور با مرد نامحرم دست می‌دهد، بعد وارد کشور می‌شود، هیچ کسی به او نمی‌گوید چرا این کار را انجام دادی و به او جایزه هم داده می‌شود و روزنامه‌های هنری از او حمایت می‌کنند.

چرا در جهت اعتراض به این اقدامات، قدم از قدم بر نمی‌داریم. قانون جمهوری اسلامی کشور براساس اسلام نوشته شده و هیچ‌کس حق ندارد تعرض به قانون داشته باشد، به همین دلیل افرادی که در دولت مشغول هستند و بعضاً پست‌های بالایی هم دارند، مراقب باشند که صحبت‌هایشان غیرقانونی است و مغایر سخنان رئیس‌جمهور است.

وی اظهار داشت: اگر اجازه بدهیم فضای این تحریکات اجتماعی هم‌چنان ادامه داشته باشد و یک آقایی اعتقادت خود را صریح مطرح کند و بگوید ما نباید از ساپورت بترسیم، باید دید بر چه اساسی این حرف‌ها زده می‌شود. می گویند باید آن را مدیریت کنیم، خوب شما که مسئولیت دارید، تاکنون چه مدیریتی انجام دادید؟ سطح تحریکات در اجتماع را مدام بالا می‌بریم و در مقابل، ازدواج بسیار سخت و تقریباً غیرممکن شده است، چون جوانان شغل ندارند و از طرف دیگر پهنای باند اینترنت و سایت‌هایی که جوانان و نوجوانان می‌توانند به عکس‌های مستهجن دست پیدا کنند بسیار قابل دسترسی است.

روح افزا با اشاره به قتل دختر بچه 6 ساله افغانستانی در ورامین گفت: آن کودک 6 ساله‌ای که این اتفاق برای او افتاد، آیا به عنوان یک انسان نباید برای او دلمان بسوزد، آن نوجوان 16 ساله تحت‌تأثیر چه فضایی بوده است و اوقات فراغت او را چه کسی مدیریت کرده است که دست به این اقدام زده است؟

بنده از این نوجوان حمایت نمی کنم و عمل شنیع وی را تأیید نمی کنم ولی باید ریشه ای به مسئله نگاه کنیم. این دو نفر تا چه حد در رخ دادن این حادثه مقصر هستند؟ آیا من مسئول فرهنگی مقصر نیستم، برای مدیریت صحنه‌هایی که جوانان در خیابان‌ها شاهد هستند چه برنامه‌هایی داشتیم؟

مسئولان فرهنگی برای ساماندهی اوقات فراغت این نوجوان چه کارهایی انجام دادند؟ بعد از وقوع این حادثه می‌آیند و تسلیت می‌گویند، این کار بسیار عجیبی است. خودمان برای ساماندهی وضع موجود و حل مشکل کاری نمی‌کنیم و نهادی هم که وارد عمل شده را مورد هجمه قرار می‌دهیم و انتقاد می‌کنیم که باعث نگرانی خانواده ها می شوید. میلیون‌ها دختر و پسر سالم در جامعه هستند که تحت‌تأثیر رفتار تعداد اندکی از دختران و پسرانی هستند که در شأن جامعه رفتار نمی‌کنند.

وی ادامه داد: بنده نمی‌خواهم فرزندم شاهد صحنه‌های زننده باشد، چه باید بکنم، آیا نباید اجازه بدهم او به خیابان برود و از آن طرف نگران فردی می‌شویم که به بدترین شکل در خیابان ظاهر می‌شود. امنیت خانواده‌ها با این وضعیت زیر سؤال می‌رود. یک خانمی که در کمال نجابت و عفاف سعی دارد حریم خانه خود را سالم نگه دارد، وقتی همسرش در خیابان این صحنه‌ها را می‌بیند، آیا منجر به طلاق عاطفی و دلسردی نمی‌شود؟ چرا قوانین حقوق بشری را هر جا فساد است تعریف می‌کنیم و آنجاهایی که امنیت خانواده‌ها در میان است حرفی از حقوق بشر نمی‌زنیم؟

این کارشناس امور زنان افزود: این قانون حقوق شهروندی و حقوق بشر است که وقتی خانمی در خانه است نباید همسرش در جامعه تحت‌تأثیر تحریکات مختلفی قرار گیرد، چرا حقوق شهروندی را در مواردی که به فساد و فحشا مربوط می‌شود، سریع برجسته می‌کنیم؟! خانم‌ها و آقایان مدافع حقوق شهروندان کجا هستند؟

روح افزا تصریح کرد: برای جلوگیری از کشته شدن بچه‌هایمان باید علما و مردم مسلمان کشور وارد مبارزه شدید با موضوع اختلاط و بی‌حجابی و بی‌عفتی شوند، در غیر این صورت امنیت خانواده‌ها و کودکان به خطر می‌افتد. فردی که لاابالی است باید تذکر بگیرد همانطور که یک نفر قمه برمی‌دارد و عربده‌کشی می‌کند، یک فرد بی‌حجاب نیز با رفتار زننده و بی حجابی خود به جامعه لطمه می زند.

وی در مورد میزان آسیب‌های اجتماعی در سال‌های اخیر گفت: اگر دولت توانمندی پایین آوردن آسیب‌ها را ندارد، حداقل با تک‌خوانی زنان، تئاتر‌های مبتذل، سینمای سطح پایین و تأمین نبودن خانواده آسیب‌ها را بیشتر نکند،

روح افزا با اشاره به اینکه گفته می‌شود، جامعه امروز میراث دار توسعه نامتوازن و رشد بیش از حد آسیب‌های اجتماعی در دهه‌های اخیر است، ادامه داد: آسیب‌های اجتماعی در سال‌های اخیر به صورت محسوس رو به افزایش است. بسیار غلط است که موضوع آسیب‌های اجتماعی را سیاسی کنیم، این افراد با طرح این مباحث  می‌خواهند آب را گل کرده و مردم را فدایی کنند تا به هدف و نیت‌های سیاسی خود برسند.

این آسیب‌ها اگر در دوران‌های گذشته ایجاد شده و هنوز رشد دارد. ای کاش در همان نقطه می ماندیم چرا افزایش داریم؟ در این سال‌ها ای کاش در همان نقطه می‌ماندیم. کارهایی که در این دولت در حال اتفاق افتادن است، عملکرد بعضی از مسئولین ما، آمار آسیب‌های اجتماعی را بالا می‌برد، افزایش آمار اعتیاد در میان تحصیلکرده‌ها، بیکاری جوانان، استفاده از مخدرهایی مانند شیشه برای لاغری که در آرایشگاه‌ها به فروش می‌رسد تمام این موارد به رشد آسیبهای اجتماعی دامن می‌زند.

وی ادامه داد: متأسفانه باید گفت تمام برنامه‌هایی که تحت عنوان حقوق زنان در جامعه اجرا می‌شود، درحقیقت تعرض به حقوق خانواده‌هاست و با این اقدامات امنیت، آرامش و بنیان خانواده را از بین می‌بریم.

 

منبع :فارسایمیل مستقیم :‌ info@asrebanovan.ir شماره پیامک : 30009900666701

مشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر
کد امنیتی زیر را وارد کنید


نظرات ارسال شده برای این مطلب
آخرین اخبار