رقیه سعیدی نژاد دانشجوی دکترای جامعه شناسی و عضو ارشد موسسه مردم نهاد به توان زن

نقش و حضور بانوان در پست های مدیریتی

تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ساعت ۲۱:۳۶
Share/Save/Bookmark
حضور بیش از پیش زنان در نقش‌های مدیریتی و رهبری، قبل از هر چیز نشانگر انصاف و عدالت است.
 

عصربانوان: با نیم نگاهی به کشورهای توسعه یافته با توجه به اینکه قیاس آن کشورها با توجه به نوع فرهنگ و نگاه اعتقادی و ساختار اقتصادی  با ایران قیاس درستی نیست اما در اکثر کشورهای توسعه یافته یکی از مسائل مهم در مدیریت شهری مشارکت پایدار همه گروه های اجتماعی در رسیدگی به امور کشور و شهر است.

بدون شک مشارکت مردم و شهروندان از تمامی اقشار و گروه‌های سنی، اصلی ترین عامل در راه موفقیت مواد قانونی و دستیابی به شهری ایده آل در تمامی زمینه‌هاست .

مشارکت مردم به خصوص زنان در امور شهر یکی از اهداف جوامع معاصر است و  اگرچه افکار عمومی به این گونه امور حساس نیست، امّا ضروری است تا ساز و کارهایی پدیده آمده و ابزارهایی واقعی برای تسهیل این مشارکت به کار رود.

در این میان در کشورهای در حال توسعه مانند ایران زنان کمتر از  حمایت ها برخوردارند؛ چرا که شواهد نشان می دهد هنوز نتوانسته‌اند به طور موثر در پارلمان های شهری، پست وزارت  و یا مجلس راه یابند و تعداد اندکی با روابط و شرایط، خاص توانستند ورود پیدا کنند که در نظام کلی نقشی ندارند.

اکنون با گسترش روز افزون محیط های  توسعه یافته و شهرنشینی و واگذاری وظایف و فعالیت های جدید به مدیریت‌های شهری نیازمندیم که عمیق تر به این بحث پرداخته شود.

باید پذیرفت که زنان بیش از نیمی از جمیعت کشور را تشکیل می‌‌دهند و همین زنان در هر زمینه ای تلاش کرده اند تا خود را  از لحاظ دانش و توانایی ظرفیت‌های نهفته‌ای که دارند به اثبات برسانند ، اما سهمی بسیار اندک (حدود 5 درصد) در بکارگیری پست‌های مدیریتی، به ویژه مدیریت شهری به آنها محول شده است واغلب اوقات به عنوان سایه مدیران ارشد در سازمان ها مشاهده شده اند که اگر ه بسیار کارگشا هستند؛ اما همچنان بی نام و نشان مانده اند.

حضور بیش از پیش زنان در نقش‌های مدیریتی و رهبری، قبل از هر چیز نشانگر انصاف و عدالت است.

تمام موقعیت‌های شغلی باید فارغ از ویژگی‌های غیرمرتبط با قابلیت‌های حرفه‌ای افراد (مثلا جنسیت، نژاد، مذهب و...)، برای تمام اشخاص به‌طور یکسان در دسترس باشند.لذا با به‌کارگیری بیشتر زنان در پست‌های مدیریتی، تمام کارمندان به ویژه زنان جوان، خواهند دید که می‌توانند برای چنین موقعیت‌هایی تلاش کنند و منصفانه آن را به دست آورند.

کد مطلب: 946
 
 
پربیننده ترین ها