جراح و متخصص زنان دانشگاه علوم پزشکی بابل خبر داد

شیوع بی اختیاری ادراری و اختلالات کف لگن در بانوان

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ساعت ۱۱:۰۷
Share/Save/Bookmark
جراح و متخصص زنان دانشگاه علوم پزشکی بابل از شیوع بی اختیاری ادراری و اختلالات کف لگن در بانوان خبر داد.
 

عصر بانوان:

آزیتا قنبرپور با اشاره به اینکه اختلالات کف لگن با علائمی همراه بوده که شایع ترین علامت خروج توده از واژن یا به زبان ساده افتادگی رحم، افتادگی مثانه، افتادگی روده است،گفت: علائم شایع اختلالات کف لگن علائم اداری بوده که شامل بی اختیاری یا مشکل در تخلیه ادار و علائم گوارشی شامل مشکل در دفع مدفوع و بی اختیاری مدفوع است.
وی بیان کرد: بی اختیاری اداری در خانم ها با افزایش سن زیاد می شود و انواع مختلفی دارد؛ می تواند با بی اختیاری هنگام سرفه، عطسه، بلند کردن اجسام سنگین همراه باشد که همان بی اختیاری استرسی نامیده می شود .
فلوشیپ اختلالات کف لگن و بی اختیاری ادرار دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه در تعدادی از خانم ها مشکلاتی مانند فوریت در دفع ادار شایع تر بوده است ، تصریح کرد:  دلایل مختلفی برای این اختلالات وجود دارد که از شایع ترین آن می توان به افزایش سن، زایمان های متعدد، انجام کارهای سنگین، بیماری های مزمن ریوی همراه با سرفه مزمن و یبوست و یائسگی اشاره نمود.
 قنبرپور افزود: تعداد زیادی از خانم ها با این مشکلات دست به گریبان هستند اما متاسفانه به دلیل خجالت و یا عدم آگاهی از روش های درمانی به پزشک مراجعه نمی کنند و خود را محکوم به تحمل شرایط سخت می دانند.
وی در همین راستا ادامه داد و گفت: با توجه به افزایش امید به زندگی در سراسر دنیا، این انتظار می رود که همه افراد به خصوص خانم های هر جامعه که رکن اساسی خانواده را تشکیل می دهند از سلامت جسمانی و روانی مناسب برخوردار باشند.
متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه عدم درمان این علائم می تواند در دراز مدت سبب افسردگی و به دنبال آن انزوای فردی و اجتماعی شده و کیفیت زندگی فرد به شدت تحت تاثیر قرار داده و مختل نماید، تصریح کرد:  به همین دلیل آگاهی بانوان از روش های درمانی بسیار حائز اهمیت است.
وی ادامه داد: برای این اختلالات درمان های مختلفی در نظر گرفته می شود که بسته به شرایط بیمار و شدت درگیری می تواند از تغییرات ساده در سبک زندگی مانند کاهش وزن ، تمرینات ساده ورزشی و فیزیوتراپی تا درمان های داروئی و در نهایت درمان جراحی متفاوت باشد.
 قنبرپور گفت: امیدواریم که با مراجعه به پزشک متخصص و پیشگیری و درمان بموقع، بتوانیم شاهد بانوان سالم تر، شادتر و با کیفیت زندگی بالاتر باشیم.

کد مطلب: 893
 
 
پربیننده ترین ها