تحقیقات مرکز پژوهش های مجلس نشان می دهد؛

ازدواج در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال با بیشترین طلاق همراه بوده است

تاریخ انتشار : يكشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ساعت ۱۱:۲۲
Share/Save/Bookmark
تحقیقات مرکز پژوهش های مجلس نشان می دهد ازدواج در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال با بیشترین طلاق همراه بوده است.
 

سینا کلهر دبیر فرهنگی مرکز پژوهش های مجلس در نشست بررسی طرح مجلس برای ممنوعیت ازدواج زیر۱۸ سال که در حاشیه اولین کنگره ملی خانواده برگزار شد، گفت: سؤال این است که آیا اساسا طرح معیار سن برای ازدواج درست است یا نه و اینکه معیارها از کجا آمده اند.

وی گفت: ما بدون صحبت درباره دوران کودکی و تشخیص سن کودکی نمی توانیم به این سؤال پاسخ روشن بدهیم.

کلهر ادامه داد: مهمترین استدلال موافقان طرح ممنوعیت ازدواج زیر ۱۸ سال این است که باید جلوی ازدواج کودکان گرفته شود. در کنوانسیون های بین الملل سن کودکی ۱۸ سال است اما چرا ۱۸ سال؟

دبیر فرهنگی مرکز پژوهش های مجلس اضافه کرد: به نظر می رسد مهمترین دلیل سن ۱۸ سال، نظریه رشد و رواشناختی باشد که حداقل سن رشد عقلانی که انسان می تواند مسئولیت اعمال خود را در نظر بگیرد ۱۸ سال است.

وی با بیان اینکه کودکی یعنی عدم مسئولیت و لذا کودک نباید وارد هیچ قراردادی شود، گفت: قطعا طراحان  این طرح با نیت خیر و هدف کمک به جامعه و افراد این موضوع را مطرح کرده اند و در فضای عمومی هم تمایل به این سمت وجود دارد.

کلهر توضیح داد: وقتی یک طرح با یک فوریت به تصویب می رسد یعنی موضوع بسیار مهم و مورد مطالبه جامعه است اما سؤال اساسی این است که آیا کسانی که زیر۱۸ سال ازدواج کرده اند، مشکلات عدیده ای دارند؟

وی گفت: برای پاسخ به این سؤال باید شاخص های ناهنجاری در گروه های مختلف سنی در ازدواج بررسی شود. موضوعی که مرکز پژوهش های مجلس دو سال روی آن زمان گذاشته است و جالب اینجاست که بگویم نتایجی که حاصل شد کاملا عکس باورهای ما است.

وی تصریح کرد: کمترین میزان طلاق و بیشترین رضایت از زندگی مربوط به ازدواج هایی است که همه فکر می کنند آسیب ها در آن بسیار زیاد است و از سوی دیگر بیشترین طلاق مربوط به ازدواج در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال است.

دبیر فرهنگی مرکز پژوهش های مجلس در پایان گفت: بررسی ها نشان می دهد بهترین سن ازدواج برای دختران ۱۵ تا۱۹ سال و برای پسران ۲۱ تا ۲۴ سال است.

کد مطلب: 85
 
 
پربیننده ترین ها