انتقاد دانشجویان به عملکرد معاونت زنان ریاست جمهوری در دوران کرونا

تاریخ انتشار : جمعه ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ساعت ۲۱:۰۰
Share/Save/Bookmark
جمعی از دانشجویان کشور در نامه ای به ابتکار ضمن انتقاد از عملکرد معاونتش در قبال زنان جامعه در دوران کرونا تاکید کردند: کار را به زنان جهادگر واگذار کنید.
 

عصر بانوان:

شورای هماهنگی خواهران بسیج دانشجویی دانشگاههای تهران بزرگ در نامهای به معصومه ابتکار، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نکاتی را درباره عملکرد این معاونت در دوران اپیدمی کرونا در قبال زنان سرپرست خانوار کم درآمد یا فاقد درآمد ثابت مطرح کرد.

نزدیک به دو ماه است که ویروسی منحوس تمامی جهان از جمله کشورعزیزمان ایران را درگیر نموده است. از همان ابتدا همه اقشار جامعه به نوعی درگیر مبارزه با این ویروس شده و کم و بیش خسارتهای جانی و مالی گریبانگیر آنان بوده است.

در این میان، زنان که تقریباً نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند از این قضیه مستثنی نبوده و به همراه خانواده و اجتماع مشغول دست و پنجه نرم کردن با آن هستند.

اما آن دسته از بانوان که بیشتر آسیب دیدند، زنان بد سرپرست، زنان سرپرست خانوار کم درآمد یا فاقد درآمد ثابت و همچنین زنان درگیر آسیب های اجتماعی بودند.

زنانی که قبل ازشیوع کرونا به مشاغل آسیب پذیر از جمله دست فروشی، آرایشگری، خدمات منزل ، کارگری در رستوران و ... اشتغال داشتند که اکنون با شیوع این بیماری زندگی آنان کاملاً تحت تاثیر قرار گرفته است.

در این شرایط خاص و بحرانی وظیفه دولت ارائه خدمات بهتر و بیشتر به این اقشار است.

در دولت، برنامه ریزی و رسیدگی به امورات این قشر از جامعه به معاونت امور بانوان ریاست جمهوری ، با بودجه کلان، امکانات فراوان و اختیارات گسترده سپرده شده است، اما تاکنون گزارشی از نوع و میزان رسیدگی به این بانوان از طرف آن معاونت ارائه نگردیده است.

خانم ابتکار، شما به عنوان مسئول معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری پس ازگذشت قریب به دو ماه از شیوع این بیماری در کشورمان به جز شعارها و وعده های گوناگون چه اقدام مثمر ثمری در این زمینه انجام داده اید؟

اگر خاصه برای این بانوان چاره ای اندیشیده و اقدام عملی و مؤثر انجام داده بودید تاکنون سایت ها و کانال های مورد حمایت شما از اسناد و مدارک آن پر بود.کما اینکه پیش از این معاونت شما برای خوشایند سازمان های بین المللی به راحتی آمار و اطلاعات زنان سرپرست خانوار را بر روی سایت معاونت قرار داد و باب مداخلات مغرضانه این سازمان ها را در این امور گشود.

آیا با برگزاری ویدئوکنفرانس یا ارائه توضیحات و اطلاعات پزشکی در کانال ها و صفحات خود در فضای مجازی نیاز این قشر را برطرف نموده اید ؟

آیا شاخص های عدالت جنسیتی(برابری جنسیتی) که بر اساس سند توسعه هزاره، کپی برابر اصل اسناد غربی و بعضاً مغایر با اصول اسلام است در این برهه حساس به داد بانوان ما رسید و مشکلی از آنان را رفع نمود؟

آیا دغدغه و اولویت اول بانوان ما در این کشور اسلامی همچون غرب وحشی مسئله خشونت خانگی است؟

آیا شما به عنوان مسئول معاونت محترم امور بانوان کشور جز با الگو قرار دادن کشورهای غربی در موضوعات گوناگون و دادن پیامک های عجیب با همکاری وزارت ارتباطات وظیفه دیگری در قبال زنان ندارید ؟

با تمام این صحبت ها ای کاش شما به همین مقدار اکتفا نموده و به همان دادن اطلاعات پزشکی و روانشناسی در کانال خود می پرداختید و اقدامات شناسایی و برنامه ریزی و عملیات عاجل و موثر را همچون تمام این دو ماه به نیروهای مردمی و بانوان جهادگر می سپردید، ولی گویا جنابعالی به قدری از اکثریت جامعه ایرانی و نهاد مقدس خانواده در آن، دور شده اید که نه تنها ارزش مقام زن در خانواده اسلامی- ایرانی را نمی بینید، بلکه در رقابت با غرب وحشی به مسائلی همچون خشونت خانگی می پردازید.(که جزو آخرین مسائل زنان درایران است)

آیا مسائل زنان خانه دار در کمک به اقتصاد خانواده در این بحران بین المللی و حمایت از زنان بی‌سرپرست و امنیت روانی زنان کارمند و برای شما اهمیتی کمتر از خشونت خانگی در ایران دارد؟

شاید باید یادآور شویم که در خانواده با اصالت و دارای فرهنگ اسلامی- ایرانی که نماد تمدن جهانی اسلام است، ارزش و مقام زن غیرقابل انکار است و مردان غیرتمند ایران مانند مردان اروپا و آمریکا در اثر شرب خمر و ازدواج های سفید و روابط آزاد و عدم تعهد به خانواده دچار بیماری های روحی و خشونت های خانگی نیستند؛ مگر در مواردی بسیار نادر که آن هم به واسطه اثرگذاری همان آسیب های اجتماعی و نگاه غرب گرایانه است.

 

خانم ابتکار

 به نظر می رسد با گذشت حدود هفت سال از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، به جای قرار گرفتن در جایگاه اپوزیسیون و زیر سؤال بردن نظام مقدس جمهوری اسلامی و وارونه جلوه دادن وضعیت بانوان در ایران به منظور سرپوش گذاشتن بر عملکرد ضعیف و غیرقابل دفاع خود در این جایگاه مهم، باید توضیحاتی شفاف و روشن در خصوص خروجی عملکرد چندین ساله خود به مردم ارائه دهید و دست از بازی دادن افکار عمومی که این روزها آگاه تر از هر زمان دیگری هستند بردارید.

قرار گرفتن شما در جایگاه منتقد در حالی که خود موظف به حل مشکلات بانوان هستید جای بسی تامل دارد؛ باید ها و نبایدهای مطرح شده توسط شما مخاطبی جز خودتان ندارد گویا جنابعالی توانمندی ارائه راهکارهای مناسب برای برون رفت از مسائل زنان را ندارید لذا به شما یادآوری می کنیم:

1-در نظام ولایی شرعا قرار گرفتن در جایگاهی که توانایی مدیریت در آن را ندارید جایز نیست.

2-دست دراز کردن به سمت نظام غرب افسار گسیخته و به معنای واقعی کلمه دچار بحران زنان، اشتباهی غیر قابل جبران است.

3- اگر شما توان مدیریت این امور را در معاونت خود نمی‌بینید می توانید کار را به بانوان جهادگر کشورمان که در تمامی عرصه‌ها از پزشکی و پرستاری و تولید ماسک و حمایتهای روانشناسی و خدماتی و رزمایش همدلی و مواسات پیشتاز میدان جهاد بودند بسپارید.

ما منتظر ارائه راهکار پیشنهادی شما به صورت کاملاً شفاف و عملیاتی در راستای بهبود وضعیت زنان در این بحران هستیم. تمامی زنان و دختران جهادگر میهن اسلامی عزیز مان آماده ارائه راهکارهای مناسب و اجرای آن برای بهبود وضعیت معیشتی، رفاهی، امنیتی و... هستند.

کد مطلب: 841
 
 
پربیننده ترین ها