دختران اوتیسم مدرسه ندارند

تاریخ انتشار : يكشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۷ - ساعت ۱۱:۱۴
Share/Save/Bookmark
سازمان آموزش و پرورش استثنایی کل کشور در حال برنامه ریزی برای راه اندازی مدارس اوتیسم دخترانه است.
 

سرپرست آموزش، پژوهش و توانبخشی انجمن اوتیسم ایران گفت: در شهر تهران پنج مدرسه پسرانه برای مبتلایان به بیماری اوتیسم وجود دارد اما با وجود اینکه سازمان آموزش و پرورش استثنایی تهران قول داده بود اولین مدرسه دخترانه اوتیسم امسال فعالیت خود را آغاز کند اما دختران اوتیسم هنوز از داشتن مدرسه محروم هستند.
 سیدمحمدعلی میری افزود: مدارس پسرانه اوتیسم تهران به صورت تخصصی فقط برای مبتلایان به این اختلال فعالیت می کنند. در خصوص راه اندازی اولین مدرسه دخترانه اوتیسم نیز قرار بود این مدرسه تا شهریور ماه در شهر تهران فعالیت خود را آغاز کند اما تاکنون گزارشی از افتتاح این مدرسه به انجمن اوتیسم ایران نرسیده است.
وی ادامه داد: سازمان آموزش و پرورش استثنایی کل کشور در حال برنامه ریزی برای راه اندازی مدارس اوتیسم دخترانه است. البته اینکه مدارس اوتیسم برای پسران فعالیت می کند طبیعی است چراکه شیوع اختلال اوتیسم در پسران نسبت به دختران چهار به یک است.
«اوتیسم» یک اختلال عصب رشدی است که در سنین کمتر از سه سال بروز می کند و دارای دو شاخص نقص در ارتباط و تعامل اجتماعی همراه با رفتارهای کلیشه ای و محدود بودن خزانه رفتاری، حرکتی و کلامی است.
طبق آخرین آمار اعلام شده از هر 65 تولد در دنیا، یک کودک و در ایران از هر 150 تولد یک کودک دارای اختلال طیف اوتیسم است.

* آشنا نبودن با بیماری اوتیسم مانع تحصیل مبتلایان در مدارس عادی
سرپرست آموزش، پژوهش و توانبخشی انجمن اوتیسم ایران اظهار داشت: بیماری اوتیسم طیف های مختلفی دارد و شماری از مبتلایان به اوتیسم می توانند در مدارس عادی تحصیل کنند که حق تحصیل آنان در مدارس عادی طبق مصوبه مجلس، قوانین آموزش فراگیر بین المللی و حقوق شهروندی، پذیرفته شده است اما خانواده دانش آموزان دیگر به دلیل آشنا نبودن با این بیماری این مساله را نمی پذیرند.
میری افزود: معمولا والدین سایر دانش آموزان به مدیران مدارس یا آموزش و پرورش شکایت می کنند که چرا دانش آموزان مبتلا به طیف های مختلف اوتیسم در مدارس عادی تحصیل می کنند و خواستار جداشدن آنان از سایر دانش آموزان هستند.
وی تاکید کرد: با اینکه قوانین برای تحصیل دانش آموزان مبتلا به اوتیسم در کشور وجود دارد اما تابوهای فرهنگی اجازه ورود دانش آموزان مبتلا به اوتیسم را به مدارس عادی نمی دهد؛ این درحالی است که بسیاری از دانش آموزان مبتلا به اوتیسم در مدارس عادی تحصیل خود را به پایان رسانده اند یا اینکه در حال تحصیل هستند.

* مشکلات اقتصادی خانواده های دارای کودک مبتلا به اوتیسم
سرپرست آموزش، پژوهش و توانبخشی انجمن اوتیسم ایران گفت: شرایط اقتصادی روی همه خانواده ها تاثیرگذار است و خانواده های دارای کودک اوتیسم نیز از این امر مستثنی نیستند، این خانواده ها به ویژه با مشکل تامین پوشک برای کودکان مبتلا به اوتیسم روبرو هستند.
میری افزود: شماری از کودکان مبتلا به اوتیسم حتی بعد از سن پنج سالگی کنترل ادرار و مدفوع ندارند و نیاز به پوشک دارند.
وی تصریح کرد: همچنین هرچند تاکنون افزایش قیمت داروها به صورت رسمی اعلام نشده است اما طبق گزارش رسیده به انجمن اوتیسم ایران، خانواده ها در تامین داروهای ریسپریدون (Risperidone) و ریتالین با مشکل مواجه بوده و با افزایش قیمت روبرو هستند.
میری اضافه کرد: مشکلات بیمه ای هنوز برای تامین داروهای طیف اوتیسم وجود دارد و هرچند ردیف بودجه برای آن درنظرگرفته شده اما اختصاص آن هنوز اتفاق نیفتاده است.

کد مطلب: 77
 
 
پربیننده ترین ها