ورزش‌های خطرناک و ممنوع برای زنان باردار

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ساعت ۱۳:۰۴
Share/Save/Bookmark
ورزش در دوران بارداری برای خانم‌های بارداری بسیار مفید می‌باشد، اما برخی از تمرینات ورزشی برای سلامت مادر و جنین خطرناک است.
 
عصر بانوان:
تمرین و ورزش کردن هم برای شما و هم برای کودک داخل شکمتان کاری مفید می‌باشد، اما به شرطی که در مورد خطرات و ممنوعیت‌های آن نیز آگاه باشید. در این قسمت از نمناک تمرینات ممنوعه در دوران بارداری را به شما معرفی می‌کنیم:
تمرین‌های قبل از تولد برای سلامتی بسیار مفید هستند، اما قبل از این که کتونی ورزشی خود را بپوشید، کمی دست نگه دارید و در مورد آن مطالعه کنید.

در وهله اول برای ورزش کردن در این دوران باید اجازه پزشک را بگیرید تا فواید بیشتری نصیبتان شود. حال فرقی ندارد که ورزش شما چقدر سبک است.

چه مقدار ورزش در دوران بارداری مفید است؟

سعی کنید که حداقل پنج روز در هفته را روزی ۳۰ دقیقه در دوران بارداری ورزش کنید که این میزان در هفته برابر با ۱۵۰ دقیقه می‌شود. البته باید به یاد داشته باشید که کار‌های خانه نیز یک جور فعالیت فیزیکی هستند، پس بیش از حد نباید به خودتان فشار بیاورید. حتی پنج دقیقه ورزش در روز نیز می‌تواند فواید اعجاب انگیزی برای سلامتتان داشته باشد.

از چه ورزش‌هایی در دوران بارداری باید دوری کرد؟

همانطور که ورزش‌هایی وجود دارند که برای سلامتی عالی هستند، اما در دوران بارداری از همان‌ها باید دوری کرد که در این قسمت به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱. ورزش‌هایی که خطر آسیب دیدگی شکمی در آن‌ها بالاست، مانند ژیمناستیک، اسکی، اسنوبرد، اسکیت روی یخ، اسب سواری، ورزش‌های با راکت، دوچرخه سواری در بیرون از منزل، هاکی، فوتبال یا بسکتبال و کل ورزش‌های گروهی، صخره نوردی، بانجی جامپینگ.

۲. ورزش‌هایی که نیازمند تغییر ارتفاع است. تنها در شرایطی اجازه دارید این ورزش‌ها را انجام دهید که در مناطق مرتفع زندگی کنید، در غیر این صورت باید از این ورزش‌ها دوری کنید. ورزش‌های ارتفاعی می‌تواند باعث بیماری‌هایی در جنین شود و یا او را محدود کند. تنها راه موجود این است که تا بعد از زایمان صبر کنید.

۳. ورزش‌هایی که باید در آن به پشت دراز بکشید. این ورزش‌ها باعث می‌شود که رحم شما کش بیاید و وزن آن نیز سنگین شود و در نتیجه فشار خون و رگ‌های اصلی تحت فشار بالا قرار می‌گیرند و جریان خون برای رسیدن به جنین محدود می‌شود و همچنین مشکلاتی مثل حالت تهوع، سرگیجه و تنگی نفس نیز برای مادر به وجود خواهد آمد.

۴. حرکات پیشرفته شکم. این حرکات مانند بشین پاشوی کامل یا لیفت دوگانه پا می‌تواند شکم شما را به سمت جلو هل بدهد که باید از آن دوری کنید و به جای آن از حرکات شکمی امن برای بارداری استفاده کنید.

۵. تمرینات یوگا در هوای بیش از حد و یا سرد. هر نوع ورزشی در هر نوع هوایی با دمای بیش از ۱.۵ درجه فارنهایت باید دوری شود و همچنین دما‌هایی با گرمی و یا سردی بالا باعث کاهش جریان خون به رحم می‌شود و جنین در رحم یخ می‌کند و از طرفی بهتر است که از قرار گرفتن در وان داغ حمام، سونا و جکوزی نیز خودداری کنید.


۶. خم کردن کمر. حرکاتی که نیازمند انعطاف بالا و کشیدگی مفاصل باشند و خم کردن زانو و هرجای دیگر بدن را در پی داشته باشند، خطر آسیب دیدگی دارند و در دوران بارداری باید از آن‌ها دوری کرد.

۷. کشش‌های بیش از حد شدید نیز می‌توانند شکم شما را در دوران بارداری با مشکل مواجه کنند، مانند یوگا که بیش از حد به شما فشار وارد کنند که آسیب زننده هستند.

۸. نگه داشتن نفس نیز در دوران بارداری هرگز توصیه نمی‌شود. هم شما و هم کودک باید به طور مداوم در بدن خود جریان اکسیژن داشته باشید.

۹. ایستادن‌های بدون حرکت بعد از سه ماهه اول می‌تواند جریان خون را محدود کند، بنابراین از این نوع حرکات در یوگا و تای شای دوری کنید.

۱۰. ورزش کردن با وزنه‌های سنگین. این ورزش‌ها نیازمند انقباضات بیشتری هستند و فشار زیادی را به قلب و عروق وارد می‌کند و سیستم اسکلتی را دچار اختلال می‌کند و انجام آن در دوران بارداری ممنوع است.

۱۱. ورزش‌هایی که باید در آن دمر بخوابید.

۱۲. ورزش غواصی که فشار زیادی را به جنین وارد می‌کند و می‌تواند باعث بیماری و نقص در جنین شود.

۱۳. از پریدن و حرکاتی با تغییر پوزیشن‌های ناگهانی نیز باید دوری شوند، مثل ایروبیک و ورزش‌هایی که نیازمند تعادل بالا هستند.

در دوران بارداری باید در انجام چه تمرین‌هایی بیشتر دقت کرد؟

تمریناتی که نیازمند استقامت هستند، خطرناک می‌باشند و هرچقدر که از بارداری شما بیشتر گذشته باشد، خطرناک‌تر است. تکیه دادن به صندلی و یا دیوار برای انجام این حرکات بهتر است.
حرکات روی پنجه:در این دوران انجام دادن این حرکات باعث آسیب رسیدن به بدن و از بین بردن استقامت می‌شود که در این شرایط باید انعطاف پای خود را بالا ببرید که برای یک خانم باردار سخت است.

چگونه محدودیت‌های ورزشی را در دوران بارداری اعمال کنیم؟

اگر در ورزش کردن تازه کار هستید، اکنون زمان این نیست که ورزش‌های جدید مثل دوی ماراتون را آغاز کنید و بهتر است که آهسته و پیوسته باشید و هر روز بیش از ۳۰ دقیقه ورزش نکنید.

بهتر است که یک مربی فیتنس خصوصی داشته باشید تا بتواند تمام حواس خود را روی شما قرار دهد تا دچار آسیب نشوید. گاهی اوقات مربی تشخیص می‌دهد که شما به عنوان یک خانم باردار می‌توانید بیش از یک ساعت هم ورزش کنید و بدنتان کشش دارد و به یاد داشته باشید که در دوران بارداری باید تناسب اندام خود را حفظ کنید، اما اصلا زمان مناسبی برای انجام دادن ورزش‌های قهرمانی نیست.

تنفس‌های عمیق در دوران بارداری می‌تواند باعث کم آبی بدن، کمبود اکسیژن برای جنین شود و در نتیجه تنگی نفس در خودتان را نیز ایجاد کند و به همین دلیل است که باید به صدای بدنتان گوش دهید و ببینید که تا کجا و چقدر کشش دارد.

پس نکته‌ای که باید به یاد داشته باشید، این است که در انجام دادن هیچ حرکت ورزشی نباید زیاده روی کنید. کمی عرق کردن نیز در هنگام ورزش مشکلی ندارد و برای خارج شدن سموم از بدن مفید است.

مراقب باشید که این نفس کشیدن به قدری سخت و سنگین نشود که توانایی حرف زدن، همراهی کردن با اهنگ و یا سوت زدن را از شما بگیرد.

نشانه‌هایی که به شما می‌گوید باید سرعت خود را کاهش دهید

اگر هرکدام از علائم زیر را داشتید، سرعت ورزش و نوع آن را تغییر دهید و یا از آن دست بکشید:

خستگی مفرط:

شاید یک ورزش خوب به شما حس عالی و سرزندگی بدهد، اما نباید خودتان را به در و دیوار بزنید و خسته کنید و در کل نباید بیش از حد خودتان را خسته کنید.

کلافگی:

اندورفین‌ها می‌توانند روحیه شما را بهبود ببخشند و بنابراین اگر در هنگام ورزش احساس کردید که کم حوصله‌تر از همیشه هستید، این موضوع نشانه این است که باید کمی از ورزش دست بکشید.

درد عضله و یا ماهیچه:

سوزش عضلات در روز بعد از ورزش طبیعی است، اما گاهی اوقات این درد‌ها به قدری شدید هستند که حتی قادر به انجام کوچک‌ترین کار‌ها نیز نیستید. در این شرایط بهتر است که با مربی صحبت کنید و علامت و نشانه‌های خود را به او بگویید تا در صورت نیاز تمرین سبک تری را به شما بدهد.

مشکلات خوابیدن:

بعضی از مشکلات در خوابیدن کاملا در دوران بارداری طبیعی هستند و از طرفی ورزش باید به گونه‌ای بدن شما را خسته کند که راحت به خواب بروید، اما ورزش بیش از حد زیاد و شدید می‌تواند اثر عکس داشته باشد. اگر مدت زمان ورزش شدید و قوی شما طولانی شود، احتمالا با مشکلات در خوابیدن مواجه می‌شوید.

چه زمانی باید از ورزش کردن دست بکشید؟

چنانچه در این بخش از بارداری و نوزاد نمناک گفته ایم سیگنال بدنتان به شما می‌گوید که دقیقا چه زمانی باید ورزش را متوقف کنید. در این موارد پافشاری نکنید و سریعا کنار بکشید.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید؟

اگر هرکدام از نشانه‌های زیر را داشتید، با پزشک تماس بگیرید:

درد غیر معمولی در واژن، لگن، رحم، سینه، کمر و ....
انقباض و یا سفتی در بدن که بعد از ورزش نیز متوقف نمی‌شود
درد قفسه سینه
ورم و یا درد در ساق پا
سبک شدن سر و سرگیجه
ضربان قلب بیش از حد تند
تنگی نفس شدید
سخت راه رفتن
از دست دادن کنترل ماهیچه و عضلات
سردرد ناگهانی
افزایش التهابات
ترکیدن کیسه آب
نشت مایع
خونریزی واژن
کاهش شدید در حرکات جنین بعد از هفته ۲۸ و یا کند شدن آن

چه مواردی از بارداری را نباید هیچ ورزشی انجام داد؟

افرادی هستند که در دوران بارداری با مشکلاتی مواجه می‌باشند که هرگز نباید ورزش کنند. این افراد دارای شرایط زیر هستند:

کم خونی شدید در دوران بارداری
مشکلات مزمن قلب و یا ریه
تشکیل نشدن جفت بعد از هفته ۲۶ بارداری
فشار خون بالا
احتمال زایمان زودتر از موعد
بارداری چند قلویی
کد مطلب: 741
 
 
پربیننده ترین ها